A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności W 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir, które odbyły się w Poznaniu 12 kwietnia 2017 roku, wzięli udział między innymi przedstawiciele Samorządu Powiatu Średzkiego.

14.04.2017


W obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir, które odbyły się w Poznaniu 12 kwietnia 2017 roku, wzięli udział między innymi przedstawiciele Samorządu Powiatu Średzkiego. Uroczystość zorganizowali: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenie „Katyń" w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r."

Obchody rozpoczęły się w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu mszą świętą, którą w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie odprawił ks. Biskup Grzegorz Balcerek. Po mszy goście uroczystości w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych przeszli pod pomnik Katynia i Ofiar Sybiru, gdzie Apelem Pamięci oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru. Uroczystości pod pomnikiem zwieńczyła pieśń pt. „Marsz Sybiraków" i wspólna modlitwa za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych.

_ Spotkajmy się z członkami rodzin katyńskich i potomkami Sybiraków, aby podtrzymać pamięć o bolesnych rozdziałach polskiej i wielkopolskiej historii. Przypomnijmy prawdę o tragicznym losie tysięcy jeńców i zesłańców, których w czasach stalinowskiego reżimu dotknęły bezlitosne prześladowania. Niech przeszłość służy przyszłości, by okrucieństwa totalitaryzmu nigdy się nie powtórzyły. Oddajmy wspólnie hołd Nieśmiertelnym! _ zaapelował Marszałek Marek Woźniak.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Wielkopolski, parlamentarzyści oraz samorządowcy, młodzież z wielkopolskich szkół, a także przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń. Powiat Średzki reprezentowali członkowie Zarządu Powiatu Wiesława Strugarek oraz Dariusz Tomaszewski. W uroczystościach uczestniczył także prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Poznaniu _ średzianin Tadeusz Patecki.

_ Jesteśmy tutaj każdego roku, aby dawać wyraz naszej pamięci i złożyć hołd wszystkim, których reżim bolszewicki skazał na cierpienie, śmierć i poniewierkę. Oddajemy hołd najlepszym przedstawicielom polskiego narodu zamordowanym strzałem w tył głowy. Oddajemy hołd ponad półtora miliona Polaków wywiezionych na Syberię i stepy Kazachstanu. Oddajemy hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru, o których pamiętamy i pamiętać będziemy. Ta pamięć nas jednoczy i zobowiązuje do nieustannego przypominania, do czego prowadzi nienawiść, totalitaryzm i kłamstwo. Do czego prowadzi zapomnienie - co człowiek jest winien człowiekowi. We współczesnym świecie nie brakuje miejsc, gdzie dzieją się rzeczy równie straszne, gdzie za polityczne korzyści i szaleństwa płaci się życiem ludzkim. A tyrani pewni są swej bezkarności. Nie wolno zapomnieć, że triumf nienawiści jest końcem człowieka. To nasze przesłanie, z miejsca poświęconego pomordowanym, zamęczonym i prześladowanym przez stalinowski reżim. To nasze przesłanie w hołdzie ofiarom i ku przestrodze żywym _ w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego do uczestników uroczystości zwrócił się Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.Fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu
 
baner300x250