A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności W odpowiedzi na apel Powiatu Średzkiego

W odpowiedzi na apel Powiatu Średzkiego

W odpowiedzi na apel Rady Powiatu Średzkiego, 7 grudnia 2017 r. Senat RP jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wcześniej, uchwałą z dnia 12 października, pozytywnie do średzkiej inicjatywy odniósł się Sejm Rzeczypospolitej.

08.01.2018  27 grudnia 2018 roku przypada setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jedną z inicjatyw, podjętych w ramach uroczystych obchodów tego wydarzenia przez średzkie Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich i popartą przez Radę Powiatu było wystosowanie do Marszałków Sejmu i Senatu RP apelu o ustanowienie 2018 r.  Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
- Bohaterski zryw Wielkopolan w 1918 roku zakończył się sukcesem - w granice II Rzeczpospolitej włączona została prawie cała Wielkopolska. Ich zwycięstwo miało również wymiar moralny, dało sygnał wszystkim rodakom, że wysiłek i walka zbrojna  nie muszą kończyć się przegraną i nie są podejmowane na darmo. To doniosłe wydarzenie sprzed 100. lat należy postrzegać w wymiarze ogólnonarodowym, dlatego ustanowienie w całym kraju, roku 2018 rokiem pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 roku, powinno mieć swoją wagę i znaczenie. Stąd Apel i Uchwała Rady Powiatu w tej sprawie. Inicjatywę średzkiego Stowarzyszenia Rodzin Powstańców  Rada Powiatu przyjęła z  uznaniem. O zwycięskim zrywie naszych rodaków należy mówić i czcić ich pamięć nie tylko w Wielkopolsce, ale w całej Polsce. Powstańcy nieśli bowiem najcenniejsze wartości w swoim bohaterstwie i myśleniu o Polsce. Nie możemy też  zapominać, że na frontach powstania walczyło 5. kompanii średzkich, łącznie ponad tysiąc powstańców z ziemi średzkiej. Bijąc się z zaborcą, swoje młode życie oddało 61 średzian  - podkreślał 26 kwietnia zeszłego roku Starosta Średzki Marcin Bednarz w uzasadnieniu podjęcia apelu.
Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Kusik przesłała apel nie tylko do Marszałka Sejmu i Senatu, ale także do posłów i senatorów reprezentujących Województwo Wielkopolskie, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Przewodniczących Rad Powiatów naszego województwa z prośbą o poparcie stanowiska średzkich radnych powiatowych i miejskich.
12 października Sejm Rzeczypospolitej pozytywnie odniósł się do średzkiego apelu. 7 grudnia, apel jednogłośnie poparł też Senat RP.
- Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym, co miało decydujący wpływ na kształt naszej granicy zachodniej. Powstała w jego wyniku siła zbrojna i jej udział w walkach o granice Rzeczypospolitej to przepiękny wzorzec poświęcenia dla wspólnej sprawy, jaką była suwerenność całej Ojczyzny. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w Roku 100. Rocznicy Niepodległości Polski oddaje hołd powstańcom wielkopolskim, ustanawiając rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego i zwraca się do organów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji obywatelskich, by w swoich działaniach popularyzowały wiedzę o zwycięstwie Wielkopolan jako wspólnym ogniwie naszej polskiej tożsamości - czytamy m.in. w uchwale Senatu RP.  

baner300x250