A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności W sierpniu parowóz wróci na tory

W sierpniu parowóz wróci na tory

Średzka Kolej Powiatowa zainaugurowała swoją tegoroczną działalność na początku maja. Przez niespełna 3 miesiące skorzystało z jej usług blisko 14 tysięcy osób. Przejażdżka kolejką wąskotorową, która jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych powiatu średzkiego, cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W sierpniu jej miłośnicy będą mieć dodatkowy powód do radości - na tory wróci parowóz Px481756. W miniony piątek dotarł do Środy remontowany od ponad roku kocioł parowy, którego montaż ma potrwać do 4 tygodni.

25.07.2017Rozpoczęta w grudniu 2015 roku modernizacja parowozu z 1951 roku dobiega końca. Jak informuje Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana" właśnie został zrealizowany ostatni element, który pozwoli na wznowienie użytkowania parowozu, czyli naprawa kotła parowego. Specjalistyczna firma z Pyskowic, która z sukcesem przeprowadziła dwie próby ciśnieniowe - wodną oraz parową, przekazała do Środy wyremontowany kocioł. Prace montażowe zakończą się w sierpniu.
- Jesteśmy przekonani, że powrót zabytkowego pojazdu na tory zachęci jeszcze większą liczbę osób do przejażdżki do Zaniemyśla - mówi Marcin Krygier prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana". - Chociaż już teraz notujemy rekordowe zainteresowanie mieszkańców i turystów naszą ofertą. Podróżni doceniają walory turystyczne pojazdu oraz piękno krajobrazów, które mogą podziwiać podczas podróży. Wszystkich zachwyca niezwykły urok kolejki, która stanowi wyróżnik powiatu średzkiej na turystycznej mapie Wielkopolski.
- Powiat znacząco wspiera działania Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana", które jest odpowiedzialne  za Średzką Kolej Powiatową - perełką regionalnej turystyki - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Naprawa parowozu, która trwała blisko dwa lata, była wyzwaniem zarówno pod względem technologicznym, jak i logistycznym.  Pamiętajmy, że są to pojazdy zabytkowe nieużytkowane na co dzień, co utrudnia znalezienie odpowiednich części. Trud podjęty przez Towarzystwo przyniósł jednak efekt, bowiem parowóz wróci na tory już w sierpniu.

Fot. Anna Ziętek
baner300x250