A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności W związku z analizą podziałów powiatów i województw na okręgi wyborcze prowadzoną przez Państwową Komisje Wyborczą,

W związku z analizą podziałów powiatów i województw na okręgi wyborcze prowadzoną przez Państwową Komisje Wyborczą,

Powiat Średzki zwrócił się z prośbą do KBW o przyłączenie Gminy Dominowo do okręgu I, czyli Gminy Środa Wielkopolska.

19.06.2018

Od 2002 roku Gmina Dominowo należy do okręgu III Powiatu Średzkiego wraz z gminami Krzykosy i Zaniemyśl. Gmina nie graniczy ani nigdy nie graniczyła z gminami, z którymi tworzy wspólny okręg wyborczy. W związku z tym Rada Gminy Dominowo wystąpiła do Rady Powiatu Średzkiego z apelem o przyłączenie Gminy Dominowo do okręgu I, a więc Gminy Środa Wielkopolska, z którą gmina graniczy.

Starosta Średzki Marcin Bednarz, odpowiadając na pismo z KBW dotyczące analizy podziału powiatu na okręgi wyborcze,  zwrócił się więc z prośbą do Zbigniewa Kulesy, Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Koninie, o analizę propozycji Rady Gminy Dominowo.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że dotychczasowy podział powiatów i województw na okręgi wyborcze jest stały (art. 419 § 1 w związku z art. 450 i 459  § 1 Kodeksu wyborczego). Zmiany w nim mogą być wprowadzane wyłącznie w sytuacjach i w zakresie określonym w Kodeksie wyborczym (art. 421 Kodeksu wyborczego). Jednakże w przypadku stwierdzenia ewentualnych przesłanek powodujących konieczność ich uwzględnianie przed wyborami samorządowymi, należy dokonać zmian w podziale na okręgi wyborcze jedynie w zakresie niezbędnym do doprowadzenia do stanu zgodnego z wymogami Kodeksu wyborczego.

O decyzji KBW będziemy informować oddzielnym komunikatem.baner300x250