Wizyta delegacji powiatu w Prostejovie, naszym mieście partnerskim

na turnieju szachowym.

10.06.2019

W miniony weekend, na zaproszenie primatora (prezydenta) Františka Jury, delegacja  powiatu średzkiego odwiedziła nasze partnerskie miasto Prostejov w Czechach.
W Prostejovie gościli: Małgorzata Fertała - przewodnicząca Rady Powiatu, Agnieszka Król - członek Zarządu, Barbara Kaźmierczak - przedstawiciel Starostwa oraz drużyna szachistów: Anna Gawlak, Zbigniew Bagrowski, Bartosz Senfleben, Eugeniusz Owczarzak i Krzysztof Rozmiarek z Towarzystwa Hetman ze Środy Wielkopolskiej.

Głównym punktem programu był udział w turnieju szachowym organizowanym przez zaprzyjaźnione miasto. Gospodarze zadbali o miłą atmosferę i gościnne przyjęcie. Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję do zwiedzania miasta, m.in.: malowniczego rynku Starego Miasta, zabytkowego ratusza z wyremontowaną wieżą, spotkali także się z władzami miasta na uroczystej kolacji. Nie brakowało okazji do rozmów na temat rozszerzenia współpracy pomiędzy Powiatem Średzkim a miastem Prostejov. Teraz czekamy na rewizytę czeskich szachistów w naszym powiecie.

Przypomnijmy: Nasze kontakty z miastem Prostĕjov sięgają 2004 roku. Wtedy to nawiązała się, początkowo nieformalnie, współpraca pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Środzie Wlkp. i Gimnazjum im. Jiriho Wolkera w Prostĕjovie. 18 czerwca 2004 r., burmistrz Prostĕjova oraz starosta średzki podpisali Porozumienie wyrażające wolę współpracy pomiędzy Wielkopolskim Powiatem Średzkim w Polsce a Miastem Prostĕjov w Czechach. We wrześniu 2004 roku rada naszego powiatu podjęła uchwałę, w której postanowiła nawiązać sformalizowaną współpracę z Prostĕjovem. Dzięki temu, 10 czerwca 2005 roku, podpisano Umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy powiatem średzkim a miastem Prostĕjov. Nasz powiat reprezentowali: - Paweł Łukaszewski - starosta, Julian Kempa - wicestarosta, w imieniu Prostĕjova umowę podpisali: Jan Tesař - burmistrz miasta oraz Miroslav Piąťák - wiceburmistrz..

Zgodnie ze wspomnianą umową, współpracujemy oraz wymieniamy doświadczenia w zakresie:

• współorganizowania i współuczestnictwa w działaniach o charakterze społecznym, edukacyjnym i gospodarczym, w tym również w programach Unii Europejskiej,
  • wspierania spotkań dzieci i młodzieży, w tym również dzieci i młodzieży niepełnosprawnej,
  • wymiany doświadczeń w rozwiązywaniu problemów mieszkańców obu lokalnych wspólnot, w szczególności dotyczących funkcjonowania w ramach Unii Europejskiej,
  • wzajemnego promowania Powiatu Średzkiego w Czechach i miasta Prostĕjov w Polsce.
opr. Paulina Piątek