Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Wkrótce absolwenci gimnazjów i VIII klas szkół podstawowych zadecydują o dalszym kierunku kształcenia.

W szkołach oraz na ich stronach internetowych pojawi się oferta – warto być na bieżąco.

11.02.2019

W maju br. rozpocznie się rekrutacja do średzkich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, Zespołu Szkół Rolniczych im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Średzkie szkoły zapewniają miejsce dla wszystkich absolwentów szkół powiatowych, a więc dla ponad 600 uczniów kończących VIII klasy szkół podstawowych oraz ponad 550 uczniów kończących gimnazja.
Każda ze szkół pracuje nad ciekawą ofertę dla absolwentów - co ważne oferta jest skierowana dla uczniów klas VIII szkół podstawowych i oddzielnie dla uczniów gimnazjów.
Absolwenci szkoły podstawowej mogą wybrać:
czteroletnie liceum ogólnokształcące
pięcioletnie technikum
branżową szkołę I stopnia prowadzona dla absolwentów szkoły podstawowej
Absolwenci gimnazjum wybierają:
trzyletnie liceum ogólnokształcące
czteroletnie technikum
branżową szkołę I stopnia prowadzona dla absolwentów gimnazjum
Starostwo powiatowe wraz ze szkołami przygotowało ankietę wśród uczniów kończących naukę na poziomie podstawowym i gimnazjalnym, która pozwala wyznaczyć kierunki ich zainteresowań w dalszym kształceniu.
Najważniejszą informacją jest to, że oferta każdej z naszych szkół cieszy się dużym zainteresowaniem, absolwenci z całego powiatu planują kontynuować naukę przede wszystkim w Środzie Wielkopolskiej.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się profile/kierunki:

1. w Liceum Ogólnokształcącym:
a. Wśród absolwentów szkół podstawowych:
- klasa biznesowo-menadżerska (przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka lub geografia, informatyka rozszerzona lub informatyka w praktyce)
- klasa politechniczna - (matematyka, fizyka i informatyka)
- klasa medyczno-przyrodnicza (przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski lub język niemiecki)
- klasa humanistyczna (przedmioty rozszerzone: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie)
b. wśród absolwentów gimnazjów:
- klasa o kierunku biologiczno-chemicznym
- klasa o kierunku matematyczno-fizycznym
- klasa geograficzno-historycznym

2. w Zespole Szkół Rolniczych:
a. wśród absolwentów szkół podstawowych:

- technik mechatronik
- technik rolnik
- technik organizacji reklamy
- technik mechatronik
- technik organizacji reklamy
- technik rolnik

3. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego:
a. wśród absolwentów szkół podstawowych:

- technik ekonomista
- technik informatyk
- technik pojazdów samochodowych
- technik pojazdów samochodowych
- technik informatyk
- technik logistyk

Po raz kolejny Rolibuda uzyskała zgodę na prowadzenie klas licealnych o profilu wojskowym, a CKZiU na prowadzenie klas o profilu policyjnym.

Oczywiście ofera średzkich szkół obejmuje także szkoły branżowe I stopnia zarówno dla absolwentów klas VIII jak i gimnazjów.

Wkrótce pełna oferta pojawi się w szkołach i na ich stronach internetowych!