A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Zapraszamy Panie na badania mammograficzne

Zapraszamy Panie na badania mammograficzne

Terminy badań w 2017 r.: 16 czerwca, 31 lipca, 1 września, 5 października, 13 listopada

01.06.2017

Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej S.A. w Poznaniu zapraszają na badania mammograficzne panie z terenu powiatu średzkiego.

Terminy badań w 2017 r.: 16 czerwca, 31 lipca, 1 września, 5 października, 13 listopada 

Na badania można zapisywać się pod:- bezpłatnym nr tel. 800 160 168 (z tel. stacjonarnych)- odpłatnym nr tel. 61 855 75 28; 61 851 30 77 (cena za połączenie wg taryfy operatora)

Rejestracja na badania odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:30  

Dla kobiet w wieku 50 - 69 lat jest to badanie bezpłatne
.

Wykonuje je nieodpłatnie Ośrodek Profilaktyki i epidemiologii Nowotworów w Poznaniu na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skorzystać z niego mogą panie, które wcześniej nie chorowały na raka piersi, a ostatnie profilaktyczne badanie miało miejsce przynajmniej dwa lata wcześniej.  

Dla kobiet w wieku do 49 lat i powyżej 70 r. ż. badania są częściowo odpłatne.

Koszt badania mammograficznego w mammobusie wynosi 70,- zł od osoby. Każda z pań za badanie płaci 30,- zł (płatne przy rejestracji poprzedzającej wykonanie mammografii w mammobusie), pozostała kwota 40,- zł zostaje sfinansowana z budżetu Powiatu Średzkiego.  

Więcej informacji o badaniach uzyskać można w Wydziale Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej, ul. Daszyńskiego 5 pok. 135 lub pod nr telefonów: - 61 286 62 26 - Kierownik Wydziału - Joanna Grzelka - 61 286 62 27 - pracownicy  

Badania odbywają się w mammobusie, który jest ustawiony przy wejściu do nowego skrzydła Szpitala Średzkiego, przy ul. Żwirki i Wigury 10. Rozpoczynają się o godz. 9:00 lub 14:00, a ich długość uzależniona jest od liczby zapisanych pań na badania. W ciągu 1 h wykonuj się około 10 - 12 mammografii. Informacje o ich wyniku oraz o wszelkich dodatkowych zaleceniach Ośrodek przesyła listownie do trzech tygodni od terminu wykonania badania.  

Procedura badania jest zgodna z wymaganiami NFZ i polega na:

- rejestracji kobiety na podstawie dowodu osobistego (dane osobowe wraz z numerem PESEL) oraz dokumentu ubezpieczenia,
- wypełnieniu przez badaną ankiety przygotowanej przez NFZ,
- wykonaniu badania mammograficznego w dwóch ujęciach na każdą pierś, - seryjnym odczycie radiologicznym niezależnie przez dwóch radiologów,
- porównaniu opinii obu radiologów i w przypadku ich zgodności co do stwierdzanej normy, przekazaniu wyniku pacjentce, wraz z zaleceniem dotyczącym okresu, po którym badanie należy powtórzyć (standardowo: 24 miesiące),
- w przypadku niezgodności opinii radiologów - odczyt przez trzeciego radiologa - eksperta i wydanie zaleceń dotyczących dalszego postępowania diagnostycznego, - przesłaniu drogą pocztową wyniku badania na podany przez pacjentkę adres. W przypadku nieprawidłowego wyniku badań, OPEN zapewnia kobietom dalsze bezpłatne badania diagnostyczne w Poznaniu.  

Źródło: OPEN w Poznaniu Więcej: http://www.open.poznan.pl/  

Ważne informacje ! 1.       U pań od 50 - 69 lat od ostatniego badania mammograficznego powinno upłynąć 24 miesiące 2.       Na badania Panie zabierają ze sobą dowód osobisty. Kobiety w wieku od 50 - 69 lat dodatkowo zabierają ze sobą również dokument ubezpieczenia (legitymację ubezpieczeniową, ostatni odcinek renty) 3.       W kobiet miesiączkujących mammografię wykonuje się w pierwszych 10-dniach cyklu miesiączkowego, licząc od pierwszego dnia miesiączki (pierwszy dzień miesiączki, to pierwszy dzień cyklu).
baner300x250