Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

09.05.2019

W świetle obowiązujących przepisów prawa kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Zatrzymania dokumentu dokonuje na drodze policjant po stwierdzeniu wykroczenia i przekazuje prawo jazdy staroście, który na podstawie informacji policji wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Należy zauważyć, że starosta jest związany informacją policji i nie ma prawnych możliwości odstąpienia od wydania decyzji o zatrzymaniu, skróceniu okresu zatrzymania ani jakiegokolwiek wyłączenia kategorii spod zatrzymania.

Jedyną prawnie możliwą sytuacją, w której nie dochodzi do zatrzymania dokumentu jest wystąpienie na drodze tzw. stanu wyższej konieczności. W tym przypadku policjant odstępuje od zatrzymania prawa jazdy.

Jeżeli pomimo okresowego zatrzymania prawa jazdy, kierowca prowadzi pojazd i ponownie zostaje zatrzymany, 3-miesięczny okres zatrzymania ulega przedłużeniu do 6 miesięcy. W przypadku gdy sytuacja powtórzy się podczas 6-miesięcznego okresu zatrzymania, starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. W konsekwencji osoba taka nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami i aby je ponownie uzyskać musi spełnić wszystkie wymagania stawiane osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienia do kierowania pojazdami tj. przejść szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Wnioski o zatrzymanie w Powiecie Średzkim:
ROK 2018
Ogółem 34 wnioski o zatrzymanie, w tym 7 kobiet:
WIEK:
do 25 lat - 6 wniosków 17,6%
od 26-30 lat - 7 wniosków 20,6%
od 31-40 lat - 10 wniosków 29,4%
powyżej 40 lat - 11 wniosków 32,4%
ROK 2019 ( do 16.04.2019)
Ogółem 30 wniosków, w tym 3 kobiety:
WIEK:
do 25 lat - 10 wniosków 33,3%
od 26-30 lat - 4 wnioski 13,3%
od 31-40 lat - 9 wniosków 30%
powyżej 40 lat - 7 wniosków 23,3%.

opr. Paulina Piątek