Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Współpraca zagraniczna Czechy - Prostějov Wizyty partnerskie Wizyta delegacji z powiatu średzkiego w mieście partnerskim Prostejov

Wizyta delegacji z powiatu średzkiego w mieście partnerskim Prostejov

W dniach od 9 do 12 września 2016 roku, w Święcie Rejonu Hana uczestniczyła delegacja z powiatu średzkiego.

Na zaproszenie Primatorki (prezydenta) miasta Prostejov - miasta partnerskiego Powiatu Średzkiego, pani Aleny Raskovej, w dniach od 9 do 12 września 2016 roku, w Święcie Rejonu Hana uczestniczyła delegacja z powiatu średzkiego w składzie: pani Wiesława Strugarek Członek Zarządu Powiatu, pani Katarzyna Kubiak prezes spółki Powiatowe Centrum Rozwoju, pan Jacek Balcerowski - kucharz z Wyspy Edwarda, pan Bartłomiej Król i pan Robert Śniegocki, przedstawiciele Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego oraz pani Dagmara Nowak.
Gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji związanych z obchodami Święta Rejonu Hana, połączonego z lokalnymi dożynkami. Jednym z punktów programu był Dzień Miast Partnerskich, podczas którego, we foyer kina METRO,  zorganizowana została wystawa zdjęć połączona z degustacją potraw charakterystycznych dla danego kraju. Oprócz przedstawicieli z powiatu średzkiego swoją prezentację przygotowali także przedstawiciele miejscowości Vysokie Tatry na Słowacji, których mieliśmy okazję gościć podczas tegorocznych Dni Powiatu Średzkiego w lipcu br.
Delegacja z naszego powiatu zaprezentowała wystawę zdjęć ukazującą przeszłość i teraźniejszość naszego regionu, która cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Prostejova. Na pytania związane z fotografiami odpowiadali przedstawiciele Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Odwiedzający wystawę mogli także skosztować produktów Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JANA, której różne rodzaje serów wędzonych, kefiry czy maślanki bardzo smakowały gościom. Podczas prezentacji polskich potraw nie mogło zabraknąć także naszych słynnych wędlin - kiełbasy polskiej oraz krakowskiej. Akcentem wielkopolskim naszego poczęstunku były rogale marcińskie. Goście odwiedzający wystawę mogli także skosztować polski alkohol oraz różne rodzaje piwa z miłosławskiego browaru.
Gospodarze wizyty zadbali tkże o możliwość zwiedzenia przez delegację średzką pięknego Prostejova oraz  udział w odbywających się w tym czasie dożynkach regionu Hana.  Nie brakowało także okazji do rozmów na temat rozszerzenia współpracy pomiędzy Powiatem Średzkim a miastem Prostejov, w każdej dziedzinie życia społecznego (osoby niepełnosprawne, seniorzy, jednostki policji czy straży pożarnej).

Fot. B. Król (ŚTF)