Narada podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Środzie Wielkopolskiej w roku 2019.

12.02.2020

Wczoraj, 11 lutego br. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna podsumowała działalność średzkich strażaków w roku 2019.
W spotkaniu udział wzięli:  mł. bryg. Jarosław Zamelczyk - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Ernest Iwańczuk - Starosta Średzki, Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka - Wicestarosta, Piotr Mieloch - Burmistrz Środy Wielkopolskiej, Małgorzata Fertała - Przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego, Paweł Wullert – Przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Janicki - Wójt Gminy Krzykosy,  Krzysztof Urbas - Wójt Gminy Zaniemyśl, dh Ryszard Ignaszewski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, insp. Paweł Wawrzyniak - Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp., mjr Karolina Mantey-Sekulska - Z-ca Dyrektora Zakładu Karnego w Gębarzewie, Dariusz Czubaj - Komendant Straży Miejskiej w Środzie Wlkp., funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni KP PSP w Środzie Wlkp. Honory gospodarza pełnił mł. bryg. mgr inż. Tomasz Skorlinski, Komendant Powiatowy  PSP.

Na naradzie zostały przedstawione działania PSP w Środzie Wielkopolskiej związane z pionem operacyjnym i prewencyjnym.
  • Odnotowano 829 interwencje, mniej niż w roku 2017 (893).
  • Pożarów w 2019 roku było 190, o 17 mniej niż w roku poprzednim.
  • W gminie Środa Wielkopolska strażacy interweniowali 400 razy, w Nowym Mieście - 141, Krzykosach - 148, Zaniemyślu – 92 oraz w gminie Dominowo 48 razy.
  • Najwięcej akcji przeprowadziła OSP Nowe Miasto – 107 razy ( w tym samodzielnych 44), OSP Zaniemyśl wyzywana na akcje była 104 razy, OSP Klęka - 76, Krzykosy – 73, Dominowo – 65, Brodowo – 55 oraz Pięczkowo – 22.
  • Łączny czas interwencji wyniósł 36 dni 19 godzin i 8 minut.

W roku 2019 działania Komendy realizowane były zgodnie ze „Strategią Rozwoju Ratownictwa i Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Wielkopolskiego na lata 2010 – 2020”.

Na spotkaniu zostały przedstawione także najważniejsze zadania na rok 2020, tj.:
  • Rozwijanie współpracy z jednostkami OSP z terenu powiatu.
  • Poprawa łączności radiowej na terenie powiatu.
  • Identyfikacja działań sekcji kontrolno-rozpoznawczej na terenie powiatu między innymi w celu ograniczenia ilości fałszywych alarmów w obiektach objętych monitoringiem pożarowym, realizacja nowych przepisów zawartych w Ustawie dotyczącej odpadów.
  • Kontynuacja i rozwój szeroko pojętej prewencji społecznej wśród dzieci, młodzieży, seniorów – pozyskanie środków z WFOŚiGW na Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych – koszt zadania blisko 50 tys.
  • Prace budowlano-remontowe poprawiające stan budynku Komendy Powiatowej (min.in.: naprawa i odnowienie elewacji budynku głównego) oraz kontynuacja prac poprawiających warunki socjalne funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Drodzy Strażacy! Dziękujemy za ofiarną pracę i ochronę naszego życia oraz mienia. Życzymy również wiele satysfakcji płynącej ze służby i działalności na rzecz naszego społeczeństwa.