Przekaż 1% podatku dla organizacji pozarządowych

24.02.2020

Na złożenie zeznania podatkowego za rok 2019 mamy czas do końca kwietnia bieżącego roku. PIT możemy złożyć w formie papierowej – bezpośrednio w odpowiednim Urzędzie Skarbowym lub wysyłać pocztą. Można też przesłać go przez Internet, np. korzystając z programu e-Deklaracje. Przy rozliczeniu możemy również skorzystać z usługi Twój e-PIT.

Warto przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego. Możemy to zrobić papierowo, wpisując do swojego PIT-a nr KRS wybranej organizacji, możemy także skorzystać z wygodnej usługi Twój e-PIT.

1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać organizacjom mającym status pożytku publicznego rozliczające się w Polsce osoby fizyczne:
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
  • 1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać również emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1% PIT-OP.
* W powiecie średzkim możemy przekazać 1% podatku na:
  • Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej,
  • Fundacja Pomocy Dzieciom "Pomagosie" im. Małgosi Staszak,
  • Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego "Edu-XXI",
  • Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich w Środzie Wielkopolskiej,
  • Stowarzyszenie Rodziców oraz Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Razem",
  • Klub Sportowy Polonia,
  • Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej,
  • Stowarzyszenie "Hospicjum im. Piotra Króla",
  • Stowarzyszenie Pomocy Krąg.
* wykaz organizacji z terenu gmin powiatu średzkiego za Portalem Organizacji Pozarządowych www.ngo.pl