A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gieckiej

Prezes - Krzysztof Pauter. Informacje o pracy Towarzystwa uzyskać można w Gimnazjum w Gieczu tel. 0-61 285-92-73 oraz w Muzeum Archeologicznym tel. 0-61 285-92-22

W marcu 1998 roku, z inicjatywy Śp. Teodora Waligóry, ówczesnego wójta gminy Dominowo, powołano Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gieckiej. Pomysł zrodził się w związku ze zbliżającym się Jubileuszowym Rokiem 2000 i zamiarem przygotowania jego obchodów w Gieczu - ważnym miejscu w początkach naszej państwowości.
Niestety, z różnych powodów Towarzystwo w tym okresie nie rozwinęło szerszej działalności.
W początkach roku 2000 powstała inicjatywa reaktywowania Towarzystwa, co zakończyło się powodzeniem.
Celem działalności Towarzystwa jest m.in. szerzenie i pogłębianie w społeczeństwie wiedzy o przeszłości i teraźniejszości regionu, rozwijanie troski o ochronę zabytków historycznych i przyrodniczych.
Dużym sukcesem okazał się, zorganizowany dwukrotnie Rajd Turystyczny po Ziemi Gieckiej z metą w Rezerwacie Archeologicznym w Grodziszczku. Bardzo liczny udział w Rajdzie wzięła młodzież ze szkół powiatu średzkiego i sąsiednich. Stosując zasadę, że można uczyć się i jednocześnie bawić, przygotowano atrakcyjny program na trasy rajdowe. Na dzieci czekały liczne konkursy z nagrodami i zabawy, a także ciepły posiłek. Przy okazji przekazano uczestnikom sporo informacji na temat przeszłości gieckiego grodu zarówno podczas zwiedzania wystawy w Muzeum, jak i na stanowiskach pracy archeologów.
Wydaje się, że "odrodzenie" idei Rajdów jest pozytywną inicjatywą, a Rezerwat Archeologiczny jeszcze wiele lat gościć będzie ich uczestników. Świadczy o tym zainteresowanie ze strony szkół i uśmiechnięte, zadowolone buzie dzieci. Efektem podjęcia współpracy ze szkołami było spotkanie zorganizowane dla nauczycieli historii ze szkół w powiecie średzkim. Jego celem było pokazanie możliwości przeprowadzenia interesującej lekcji historii w Muzeum. Towarzystwo skupia przede wszystkim mieszkańców gminy Dominowo, a w jego pracach chętnie biorą udział studenci archeologii z UAM w Poznaniu.
 
 
baner300x250