A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

Wokół Jezior Łękno i Jeziory Małe

to bardzo interesująca trasa poprowadzona pośród lasów, łąk i jezior. Mimo że najkrótsza to dostarcza wielu miłych wrażeń, a przez stosunkowo niewielkie oddalenie do Łękna i Zaniemyśla jest bardzo łatwo i szybko dostępna.

Trasa: Leśniczówka „Łękno” – Doliwiec Leśny – Jeziory Wielkie – Jezioro Jeziory Małe – Łękno – Leśniczówka „Łękno”

 

Długość: 11 km

 

Znaki: żółte

 

Opis trasy:

          Wycieczkę rozpoczynamy przy leśniczówce „Łękno” położonej przy Jeziorze Łękno. Jedziemy leśną drogą przez most, wraz czerwono znakowanym szlakiem pieszym. Skręt w lewo prowadzi nas lasem przy wschodnim brzegu Jeziora Łękno. Mijamy mostek na przesmyku pomiędzy Jeziorami Łękno i Jeziory Małe. Dalej szlak wiedzie nas zachodnim brzegiem jeziora Jeziory Małe, lecz na wysokości półwyspu z kręgiem kamiennym odchodzi na krótko od szlaku pieszego. Mijamy dwa mniejsze pomnikowe dęby, dojeżdżając do skrzyżowania duktów leśnych przy trzecim, najokazalszym dębie. Jest to dąb "Dziadziuś".

          Dalsza trasa prowadzi w prawo pod górę, wraz z czerwono znakowanym szlakiem pieszym. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, podobnie na kolejnym. Droga wiedzie pomiędzy stawem a Jeziorem Wielkie Jeziory pośród pięknego lasu. Gdy las się kończy, wjeżdżamy w ładną aleję lipową pochodzącą do wsi. Na końcu alei szlak czerwony odchodzi w lewo, a my dojeżdżamy do drogi asfaltowej Kórnik – Zaniemyśl i skręcamy nią w prawo, wjeżdżając do Jezior Wielkich. We wsi stoi barokowy dwór z XVIII wieku.

         Jedziemy w kierunku Zaniemyśla, łącząc się z kolejną szosą z Kórnika przez Biernatki. W Jeziorach Małych skręcamy w prawo i jedziemy obok ośrodka wypoczynkowego i zabudowań do lasu. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo jadąc nad brzegiem jeziora Jeziory Małe wraz z zielono znakowanym szlakiem rowerowym. Od plaży jedziemy pod górę skrajem lasu, a następnie skręcamy w prawo na ul. Spacerową, którą dojeżdżamy znów do szosy z Kórnika do Zaniemyśla. W Łęknie skręcamy do pałacu eklektycznego z XIX wieku, od którego zjeżdżamy do alei grabowej. Kierując się nadal prosto dojeżdżamy do leśniczówki „Łękno” gdzie kończymy wycieczkę.

 

Przy opracowaniu korzystano z:
- Sobczak Jerzy: Zaniemyśl i okolice, Zaniemyśl, 2001

baner300x250