64. rocznica Poznańskiego Czerwca '56.

29.06.2020

Starosta Ernest Iwańczuk, Burmistrz Piotr Mieloch oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert w niedzielę, 28 czerwca br. uczcili pamięć ofiar Poznańskiego Czerwca ’56. Nasi przedstawiciele złożyli kwiaty na grobie Michała Dąbrowicza, średzianiana poległego podczas poznańskich wydarzeń.

Czerwiec ’56 – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane.

„Michał był studentem zaocznym Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, jednocześnie pracując jako inspektor produkcji w Poznańskim Zjednoczeniu Robót Inżynieryjnych Budownictwa Przemysłowego. Wiadomo, że w dniu 28 czerwca 1956 roku wyszedł służbowo z siedziby przedsiębiorstwa przy Starym Rynku i udał się do Zjednoczenia Budownictwa Wojskowego nr 28 przy ul. Solnej. Od tego momentu do momentu zastrzelenia nie wiadomo gdzie przebywał i jakich wydarzeń był świadkiem lub uczestnikiem. Okoliczności jego śmierci są najbardziej tajemnicze spośród okoliczności śmierci wszystkich innych osób poległych tego tragicznego dnia. Michał Dąbrowicz jest jednocześnie jedną z ostatnich ofiar 28 czerwca 1956. Został przewieziony do Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei z raną postrzałową głowy w późnych godzinach popołudniowych z adnotacją, iż został postrzelony przy ulicy Ostroroga. Jest to miejsce bardzo oddalone od centrum dramatycznych wydarzeń. W momencie przywiezienia do szpitala był już martwy.” - wydanie specjalne Głosu Politechniki Poznańskiej z czerwca 2008 roku.