Grypa ptaków - przestrzegaj zasad bioasekuracji

30.07.2021
Plakat przedstawia graficzne przedstawienie zasad bioasekuracji opisanych w tekście poniżej (kurnik, człowiek, kura).
Grypa ptaków – czy przestrzegasz zasad bioasekuracji?
  1. Zabezpiecz drób i paszę prze kontaktem z dzikimi ptakami.
  2. Nie pozwól, aby na fermie przebywały osoby nieupoważnione
  3. Pamiętaj o matach dezynfekcyjnych i regularnie je nasączaj aktywnym środkiem odkażającym
  4. Wprowadź zakaz wstępu na fermę osobom mający kontakt z innym ptactwem (np. właścicielom przydomowych kurników, myśliwym).
  5. Pamiętaj, żeby zawsze zakładać odzież i obuwie ochronne przed wejściem do kurnika i zmieniać ją każdorazowo wchodząc do kolejnych budynków.
  6. Wpuszczaj na fermę wyłącznie pojazdy z odkażonymi kołami.
  7. Zadbaj o zabezpieczenie ściółki.
  8. Pamiętaj o dezynfekcji ściółki przed wniesieniem do kurnika.
  9. Zadbaj o izolację każdego z kurników, a także o osobne żywienie i narzędzia.
  10. Prowadź rejestr działań takich jak: oczyszczanie, odkażenie, dezynsekcja i deratyzacja.
  11. Posiadasz tylko kilka sztuk drobiu domowego? Dla ich bezpieczeństwa – trzymaj je w zamknięciu.
  12. Zwiększona śmiertelność wśród drobiu, apatia, niechęć do paszy i wody, spadek nieśności oraz objawy nerkowe (porażenie, skręty szyi, drgawki, biegunka, duszność)nie zwlekaj – zawiadom powiatowego lekarza weterynarii!
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Środzie Wielkopolskiej
ul. Kosynierów 48, 63-000 Środa Wielkopolska