Sprzątanie Świata - Polska 2020 rok !

08.09.2020

Tegoroczna 27 już akcja Sprzątanie świata – Polska odbędzie się w dniach 18-20 września 2020 r. pod hasłem:  Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

Akcja jak co roku odbywa się w trzeci weekend września.  Jest to międzynarodowa kampania, która po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, a wywodzi się z Australii. Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Natomiast krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.

Akcja w tym roku ma na celu zachęcanie Polaków, inspirowanie i motywowanie do rezygnacji z plastiku tam gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są możliwe inne, bardzie ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych.

Sprzątanie świata w okresie pandemii Covid – 19 niewątpliwie będzie się różnić od poprzednich edycji, jednak nie możemy zapomnieć, że Ziemia to nasze wspólne miejsce o które musimy dbać.

Dlatego proponujemy, żeby uczniowie na zajęciach tego dnia wykonali projekt edukacyjny związany z ww. tematyką, czy też podjęli dyskusję na zajęciach w tak ważnym temacie jakim są odpady z tworzyw sztucznych i wspólnie zastanowili się nad ich redukcją, czy nawet rezygnacją z niektórych plastikowych produktów, których codziennie używamy. Ponadto zachęcamy do posprzątania swojego kawałka Polski (ogródki przydomowe, ścieżki rowerowe, skwery, ulubione parki) indywidualnie lub w gronie najbliższych osób.

W celu przeprowadzenia akcji przez chętnych uczniów – indywidualnie, Wydział Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej przekazał do gmin i szkół średnich z Powiatu Średzkiego worki na śmieci i rękawice foliowe, które zostały ufundowane przez firmę Polipak Sp. z o.o. w Środzie Wielkopolskiej. W trosce o środowisko firma Polipak Sp. z o.o. już kolejny rok przekazuje worki na śmieci i rękawice, uczestnicząc w ten sposób w Akcji Sprzątanie świata.

Prosimy, żeby wszystkie zebrane śmieci wrzucić do swoich przydomowych pojemników na odpady.

Dziękujemy i życzymy powodzenia!