A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

"AMBASADOR POWIATU ŚREDZKIEGO 2013"

12 września 2014 roku, podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu, rozstrzygnięto X edycję konkursu "Ambasador Powiatu Średzkiego".

12 września 2014 roku, podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu Średzkiego, rozpoczynającej Dni Powiatu Średzkiego, po raz uhonorowano wybitnych mieszkańców powiatu średzkiego, którzy promują nasz powiat w kraju i poza jego granicami.
Kapituła konkursu, którą stanowi Zarząd Powiatu Średzkiego przyznała statuetki Ambasadora w następujących dziedzinach: gospodarka, kultura, sport, turystyka.
 


Tytuł Ambasadora Powiatu Średzkiego 2013 otrzymali:
 
- w kategorii GOSPODARKA
 
Artur Zys
 
Pan Artur Zys szeroko znany jest w powiecie średzkim i poza jego granicami nie tylko jako właściciel jednej z większych firm w powiecie średzkim - Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Zys, ale także ze swej działalności charytatywnej. Między innymi wspiera rodzinę pięcioraczków z Pławiec, Ochotniczą Straż Pożarną, Polski Związek Wędkarski oraz Ośrodek Kultury w Swarzędzu. 
Oprócz tego właściciel spełnia swoje oryginalne pasje. Naprawia stare czołgi, śmigłowce i inne pojazdy, szczególnie z czasów II wojny światowej. Udało mu się także przeprowadzić renowację papieskiego śmigłowca, który służył Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek.
Artur Zys miał znaczny udział w pozyskaniu sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Szpitala Średzkiego, udzielił wielu cennych wskazówek.
Jego firma funkcjonuje na wielkopolskim rynku od 1989 roku. Dziś Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artura Zysa jest jedną z czołowych firm komunalnych w Wielkopolsce, obsługuje kilkadziesiąt tysięcy klientów z terenu 17 gmin. Główna baza firmy znajduje się na terenie powiatu średzkiego, w Pławcach. Prowadzi działalność w zakresie odbioru i transportu odpadów, segregacji surowców wtórnych, sprzątania placów i ulic, prac rozbiórkowych oraz zimowego utrzymania dróg. W 2009 roku na terenie bazy w Pławcach została otwarta jedna z największych w kraju sortowni odpadów komunalnych.
 
- w kategorii KULTURA i SZTUKA
 
Jerzy Skarbecki
 
Urodził się 9 lutego 1952 roku, zmarł 7 maja 2014 roku.
Pracownik samorządowy, wieloletni Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Zaniemyślu, zaangażowany w działalność kulturalną i sportową. Jego wielkim osiągnięciem są słynne „Zaniemyskie Bitwy Morskie" - jedna z największych imprez muzycznych, organizowana w powiecie średzkim. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką. Prowadził liczne grupy artystyczne. Był członkiem kapeli podwórkowej „Średzioki" i zespołu country „Trychina". W Zaniemyślu prowadził kapelę „Zgoda".
Jerzy Skarbecki zabiegał także o rozwój sportu w powiecie i gminie, tworzył jego warunki uprawiania na poziomie wyczynowym i rekreacyjnym. Był m.in. wiceprezesem Klubu Sportowego „Kłos" Zaniemyśl, a wcześniej zasłużonym działaczem klubu Orkan Jarosławiec. Był współorganizatorem Międzynarodowych Zawodów w Chodzie Sportowym w Zaniemyślu.
Przez swoją pełną zaangażowania działalność wniósł on ogromny wkład w promocję Powiatu Średzkiego i Gminy Zaniemyśl.
 
- w kategorii SPORT
 
Zbigniew Staszak - trener siatkówki, wieloletni działacz sportowy, szczególnie zaangażowany w szkolenie dzieci i młodzieży.
 
Swoją pasją siatkarską zaszczepił wśród ogromnej rzeszy dziewcząt. W 1987 roku był założycielem klubu siatkarskiego przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Środzie Wlkp. Był także współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego „ Trójka". Jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Niepodległości w kategorii młodziczek i mini siatkówki. Turniej ten odbywa się nieprzerwanie od 1991 roku. Jest też organizatorem obozów sportowych, między innymi do: Pogorzelicy, Żerkowa, Ustki, Kołobrzegu, Złotowa, Pobierowa. Jego wychowanki wielokrotnie zdobywały Mistrzostwo Wielkopolski i Polski w różnych kategoriach wiekowych. Z drużyną III ligi trzykrotnie brał udział w walce o II ligę.
 
- w kategorii TURYSTYKA
 
Gmina Środa Wielkopolska
 
W ciągu kilku ostatnich lat Gmina Środa Wielkopolska przeprowadziła intensywne prace rewitalizacyjne obszaru średzkiego jeziora. Dzięki poczynionym inwestycjom - wytyczeniu ścieżki rowerowej, uporządkowaniu parku w pobliżu jeziora, budowie nowej sceny, remontowi sanitariatów, dobremu zagospodarowaniu obiektu zlokalizowanego w obrębie jeziora przez prywatnego przedsiębiorcę, obszar ten stał się atrakcyjny rekreacyjnie i turystycznie. Teren ten w okresie letnim jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców Powiatu Średzkiego oraz przez turystów. Stał się on doskonałym miejscem do organizacji wielu wydarzeń o charakterze rozrywkowym, sportowym czy kulturalnym przez cały rok. Warto tutaj wspomnieć o imprezach o zasięgu regionalnym a nawet ogólnopolskim, organizowanych przez średzkich Etyliniarzy, spotkaniach morsów, zawodach sportowych, o działającym Uczniowskim Klubie Żeglarskim.
Średzkie jezioro jest niewątpliwie jednym z tych miejsc na mapie Powiatu Średzkiego gdzie warto odpoczywać. To miejsce tętniące życiem, łączce w sobie różne przejawy aktywności, z których korzystają nie tylko mieszkańcy, ale też odwiedzający Powiat goście.
baner300x250