A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

”AMBASADOR POWIATU ŚREDZKIEGO 2017”

Kapituła konkursu „Ambasador Powiatu Średzkiego” już po raz 14 uhonorowała osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w rozwój i promocję naszego Powiatu w kraju i zagranicą.

Ambasador Powiatu Średzkiego

W  roku 2018 konkurs rozstrzygnięty został w 8 kategoriach. Tytuł „Ambasador Powiatu Średzkiego" nadawany przez Kapitułę Konkursu, którą stanowi Zarząd Powiatu przyznany został w dziedzinach: gospodarka, kultura i sztuka, sport, turystyka i krajoznawstwo, zdrowie, działalność społeczna, oświata i nauka, administracja.

Laureaci tytułu Ambasador Powiatu Średzkiego 2017

Kategoria GOSPODARKA

1.       Paweł Zieliński - wspólnik w LOKUM Sp. j.

Firma Lokum Sp. j. istnieje na rynku budownictwa mieszkaniowego od roku 2004 i prowadzi działalność deweloperską na terenie województwa wielkopolskiego.

Obszar działalności obejmuje całość procesu deweloperskiego - od pozyskania gruntów, poprzez projektowanie we współpracy z renomowanymi biurami architektonicznymi, po uzyskanie prawomocnych zezwoleń na budowę, nadzór nad wykonawstwem budowlanym, aż do przekazania gotowych mieszkań klientom.

Zarząd spółki tworzy dwóch współwłaścicieli:

Paweł Zieliński i Sylwia Woźnicka.

Kategoria KULTURA I SZTUKA

1.       Bronisław Hyżorek

Artysta, nauczyciel wielu pokoleń, działacz kulturalny, człowiek - instytucja, jeden z  najbardziej znanych mieszkańców gminy Nowe Miasto. Jest założycielem Zespołu Folklorystycznego „Chociczanie" - dziś zespołu o nazwie „Laskowiacy", który prowadzi do dziś, oraz współzałożycielem środowiskowego chóru Domino Cantemus, który od 1991 roku prowadzi do dziś. Od wielu lat pomaga młodym artystom z gminy Nowe Miasto w przygotowaniach do występów nie tylko na scenach podczas imprez w  powiecie i województwie, ale i podczas wymian międzynarodowych, m.in. we Francji i Holandii. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy zawodowej i  działalności artystycznej.

W 1969 roku ukończył studia na Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na wydziale: Wychowanie Muzyczne. Ukończył klasę dyrygentury chóralnej u profesora Stefana Stuligrosza.

W 1963 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Nowym Mieście nad Wartą jako nauczyciel śpiewu. W 2013 r. obchodził 50-lecie pracy zawodowej. W roku rozpoczęcia pracy założył chór szkolny „ Bel Canto”. Prowadzenie chóru szkolnego i różnego typu zespołów muzycznych zarówno wokalnych jak instrumentalnych towarzyszyło nauczycielskiej pracy od początku. Jego chór zdobywał liczne laury w konkursach. Także zespół wokalny zdobywał liczne nagrody.

Bronisław Hyżorek jako nauczyciel i pedagog muzyczny oprócz pracy dydaktyczno-wychowawczej szczególną troską otaczał uczniów zdolnych, przygotowując ich do występów muzycznych, wokalnych, instrumentalnych. Wielu z nich było laureatami licznych powiatowych, regionalnych a także ogólnopolskich konkursów. Na swoim koncie ma nie tylko polskie debiuty, ale i europejskie (Holandia, Niemcy, Francja). Wykształcił wiele pokoleń. Przez całe życie jego pasją były chóry, do dzisiaj prowadzi znany w Polsce chór mieszany Domino Cantemus z Nowego Miasta nad Wartą. W 2010 roku wraz z chórem brał udział w wystawieniu Halki Moniuszki. Jest kierownikiem zespołu „Złota Jesień”, zespołu seniorów składającego się z członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Repertuar zespołu to własne teksty do znanych i popularnych melodii ludowych. Zespół prezentuje się na imprezach seniorskich na terenie powiatu średzkiego.

Wśród Odznaczeń i nagród, które otrzymał można wymienić m. in.

1993,1994,2000 - Brązowy Kamerton za trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A’Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.
1999 - Srebrny Kamerton za drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A’Capella Dzieci
i Młodzieży w Bydgoszczy.
2003- I miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu Jednoczącej się Europy w  Łagowie.
2013- Kawaler Orderu Odrodzenia Polski.
2013- Honorowy Przyjaciel Harcerstwa.

                2013- Honorowe odznaczenie 50 lat w Związku Nauczycielstwa Polskiego.
                2013- Wyróżnienie Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego.
                2014- Nominacja do średzkiego Sulisława w kategorii kultura.

Kategoria SPORT 

1.       Marcin Szczęsny (ur. 3.07.2001) UKH Iuventa Środa Wielkopolska (obecnie Miejski Klub Sportowy, Środa Wielkopolska),

2.       Bartosz Zaworski (ur. 4.07.2001) KS Warta Poznań

Zdobywcy złotego medalu na pierwszych Mistrzostwach Europy w 5-osobowym hokeju na trawie chłopców U-16 (Wałcz, 5-8 lipca 2017). W gronie 14 zespołów z całego świata w barwach biało-czerwonych walczyli Marcin i Bartosz. Ostatnio obaj panowie brali udział w konsultacjach szkoleniowych kadry Polski M-18 oraz M-21 w Wałczu (14-18.03.2018).Obecnie stypendyści Starosty Średzkiego (do czerwca 2018).
Hokej na trawie, ma swoje korzenie już w zamierzchłej przeszłości - pierwsze ślady gier i zabaw z użyciem lasek i piłek sięgają 2 tysięcy lat p.n.e., jednak ojczyzną nowoczesnego hokeja są - znów podobnie jak w przypadku wielu innych odmian sportu - Wyspy Brytyjskie. Hokej przez krótki czas był wielce popularny na Wyspach - wraz z armią Imperium zdobywał coraz szerszą popularność, stając się w okresie międzywojennym letnim sportem zespołowym numer dwa, zaraz po piłce nożnej. Dopiero z czasem ustąpić musiał miejsca - koszykówce, siatkówce, czy piłce ręcznej. Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908 roku. Igrzyska odbywały się wtedy w Londynie, dominowała Anglia. W kolejnych latach złoto zdobywały Dania i Belgia, a od 1982 całkowitą wyłączność do złotego medalu wywalczyły sobie Indie, nie oddając trofeum przez kolejne 32 lata. Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety.Największymi osiągnięciami polskich hokeistów na arenie międzynarodowej są: szóste miejsce w Helsinkach w 1952, czwarte w Moskwie w 1980 i dwukrotnie ósme miejsce w Mistrzostwach Świata zdobyte przez drużynę trenera Marka Cichego w 1982 i 1986 roku. 
Obecnie hokej na trawie uprawia w Polsce ponad 2000 zawodników, zaś główne jego ośrodki to: Poznań, Gniezno, Środa Wielkopolska, Toruń, Rogowo, Gąsawa, Siemianowice Śląskie oraz Gliwice i Wrocław, Brzeziny.

Kategoria TURYSTYKA I KRAJOZNAWSTWO

1.       Rowerowa Grupa Solczanie

Prezesem i założycielem Grupy Rowerowej jest pan Jacek Gabała. Pomysł założenia grupy rowerowej powstał podczas wyjazdu na Rajd Fortuny organizowany przez Browar Fortuna i Grupę Rowerową Wrześnianie, w 2012 roku. Pierwsze spotkanie grupy rowerowej odbyło się 23 listopada 2012 roku było na nim 8 osób, które znały się już wcześniej, spotykały się na rowerowych szlakach lub brały udział w tych samych rajdach. Obecnie grupa rowerowa liczy 15 stałych członków i niezliczone grono sympatyków, wśród których można wymienić mieszkańców zarówno gminy Krzykosy, jak i Nowe Miasto nad Wartą oraz Środa Wielkopolska.
Grupa jest bardzo aktywna. Organizuje Rajd Solczan, oraz uczestniczy w szeregu imprez organizowanych na terenie kraju, w tym w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerzystów do Częstochowy oraz w rajdach organizowanych przez Radio Merkury. Grupa aktywnie włącza się też w działalność społeczną organizując cykliczny Rajd wspólnie z Gminna Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Celem Grupy jest popularyzacja zdrowego stylu życia, turystyki, propagowanie bezpiecznej jazdy rowerem jako formy rekreacji i wypoczynku.

Kategoria ZDROWIE

1.       Janina Juskowiak – Kaczmarek  

Lek. Janina Juskowiak-Kaczmarek jest specjalista w dziedzinie pediatrii oraz neonatologii. Od początku swojej pracy zawodowej związana ze szpitalem średzkim. To tutaj w latach 1983-1984 odbyła lekarski staż podyplomowy, a później zatrudniona została na stanowisku lekarza-asystenta w Oddziale Dziecięcym. W dniu 2 marca 1998 roku ówczensa dyrekacja powierzyła Pani Doktor pełnienie obowiązków na stanowisku ordynatora Oddziału Noworodkowego. Te funkcję Pani Juskowiak-Kaczmarek sprawuje do dnia dzisiejszego.
Lek. Janina – Juskowiak-Kaczmarek jest uznanym lekarzem. Przez kolejne lata swojej pracy w szpitalu odpowiada za właściwą opieke nad noworodkami w pierwszych dniach dniach ich życia. O jakości i bezgranicznym zaangażowaniu w pracę Pani Doktor świadczy szerokie uznanie społeczne. Dowodem tego uznania jest chociażby fakt, że w 2016 roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego została wybrana przez czytelników Lekarzem Roku Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie pediatra , za co otrzymała tytuł „Hipokrates 2016”.
O wysokim standardzie opieki neonatologicznej zapewnianej przez oddział Noworodkowy świadczy chociażby fakt, że z każdym rokiem w szpitalu wzrasta liczba porodów. Kobiety ciężarne decydują się na poród w Środzie nie tylko ze względu na wysoki poziom opieki ginekologiczno – położniczej, ale również ze względu na dobre warunki opieki lekarskiej i pielęgniarskiej na Oddziale noworodkowym.

Kategoria DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

1.       Towarzystwo Średzkich Amazonek

Towarzystwo Średzkich Amazonek zostało założone z inicjatywy lekarza onkologa Moshena Nashera. Bezpośrednią przyczyną inicjatywy była rosnąca liczba zachorowań na raka piersi. W skład komitetu założycielskiego weszły Wiesława Strugarek, Helena Rybaczewska, Joanna Janicka, Jolanta Bielejewska. Amazonki rozpoczęły działalność 11 lutego 1999 roku, a w Krajowym Rejestrze Sądowym zostały zarejestrowane 10 sierpnia 1999 roku. Honorowym członkiem klubu został jego „ojciec chrzestny” Moshen Nasher, a prezesem Wiesława Strugarek, która to stanowisko piastowała do lutego 2006 roku. Od lutego 2006 roku Prezesem jest pani Barbara Kubiak.Celem towarzystwa zostały określone jasno: poszukiwanie form i metod rehabilitacji fizycznej i psychicznej kobiet po zabiegu mastektomii, udzielanie pomocy kobietom po amputacji piersi, informowanie o problematyce chorób nowotworowych, prowadzenie poradnictwa przez lekarzy psychologów, specjalistów innych dziedzin oraz przez kobiety, które przeszły zabieg operacyjny. Towarzystwo organizuje szereg spotkań, pogadanek na terenie całego powiatu. Służy wsparciem i pomocą. Prowadzi profilaktykę w zakresie przeciw nowotworowym, promuje przeprowadzanie badań profilaktycznych zachęcając do przeprowadzania cytologii, samobadania piersi oraz PSA. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w Białym Miasteczku organizowanym corocznie przez Powiat Średzki. Towarzystwo w ciągu swojej działalności, co roku uczestniczy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek w Częstochowie, w Ogólnopolskich Spartakiadach Amazonek i starają się na co dzień odzyskiwać utraconą sprawność. Biorą udział w rekolekcjach na Świętej Górze w Gostyniu, gdzie mają także okazję spotkać się z amazonkami ze Śremu, Leszna, Kościana, Jarocina i Wolsztyna. Średzianki biorą udział w marszach dla zdrowia i nadziei na terenie całego kraju, a także w zawodach sportowych, gdzie aktywnie promują nasz Powiat. Amazonki uczestniczą również w lokalnych wydarzeniach i różnych obchodach organizowanych przez Gminę Środa Wielkopolska oraz Powiat Średzki.
Towarzystwo Średzkich Amazonek jest członkiem Unii Wielkopolskiej Klubów po Mastektomii, członkiem Federacji Polskich Klubów po Mastektomii. Członkinie klubu spotykają się co miesiąc.

Kategoria OŚWIATA I NAUKA

1.       Prof. dr hab. Dariusz Wieliński

Średzianin - biolog, antropolog, nauczyciel akademicki, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w kadencji 2016–2020.W 1988 ukończył studia z zakresu biologii ogólnej ze specjalnością z antropologii na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Doktoryzował się w 1993 na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w oparciu o pracę: Przejawy dymorfizmu płciowego w budowie ciała i jego uwarunkowania u kandydatów na studia wychowania fizycznego w świetle badań wieloletnich. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej uzyskał tamże w 2002 na podstawie rozprawy pt. Komponenty ciała człowieka w aspekcie tradycyjnych i najnowszych metod badawczych, powstałej w oparciu o realizowany w latach 1993-1996 indywidualny grant Komitetu Badań Naukowych.
Od 1988 pracuje w Katedrze Antropologii i Biometrii AWF Poznań; w 2005 na uczelni tej objął stanowisko
profesora nadzwyczajnego. W latach 2005–2008 był prodziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego, natomiast od 2008 do 2012 pełnił funkcję prorektora uczelni. W marcu 2016 wybrany na rektora AWF Poznań na czteroletnią kadencję (od 1 września 2016). Specjalizuje się w antropologii sportu i biometrii, podjął badania nad znaczeniem czynnika morfologicznego  w sporcie i wychowaniu fizycznym.
Jest autorem lub współautorem 108 publikacji naukowych z dziedziny antropologii sportu, statystyki i genetyki. Uczestnik konferencji naukowych w Madrycie, Kopenhadze, Jenie, Brukseli, Florencji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Był członkiem European Anthropological Association. W kadencji 2003-2006 był członkiem Komisji Podstawowych Problemów Kultury Fizycznej PAN Oddział w Poznaniu. Ponownie jest członkiem tej Komisji w kadencji 2015-2018.

Kategoria ADMINISTRACJA

1.       Dariusz Karczewski – Powiatowy Lekarz Weterynarii

Powiatowy Lekarz Weterynarii od 1 czerwca 1998 roku. Kieruje działalnością Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, wchodzącej w skład niezespolonej administracji rządowej, do zadań której należy
w szczególności:

1) zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych,
2) badanie kontrolne zakażeń zwierząt,
3) monitorowanie chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych oraz związanej z nimi oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe u zwierząt, w produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach,
4) badanie zwierząt rzeźnych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego,
5) przeprowadzanie kontroli weterynaryjnej w handlu i wywozie zwierząt oraz produktów w rozumieniu przepisów o kontroli weterynaryjnej w handlu,
6) sprawowanie nadzoru nad:
a) bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nad wymaganiami weterynaryjnymi przy ich produkcji, umieszczaniu na rynku oraz sprzedaży bezpośredniej,
b) wprowadzaniem na rynek zwierząt i ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego,
c) wytwarzaniem, obrotem i stosowaniem pasz, dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt, organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego i pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz nad transgranicznym przemieszczaniem organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego,
d) zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu oraz jakością zdrowotną materiału biologicznego, jaj wylęgowych drobiu i produktów akwakultury,
e) stosowaniem pasz leczniczych,
f) przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt,
g) przestrzeganiem zasad identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz przemieszczaniem zwierząt,
h) przestrzeganiem wymagań weterynaryjnych w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta gospodarskie,
i) utrzymaniem, hodowlą, prowadzeniem ewidencji zwierząt doświadczalnych w jednostkach doświadczalnych, hodowlanych i u dostawców.
7) monitorowaniem substancji niedozwolonych, pozostałości chemicznych, biologicznych, produktów leczniczych i skażeń promieniotwórczych u zwierząt, w ich wydzielinach i wydalinach, w tkankach lub narządach u zwierząt, w produktach pochodzenia zwierzęcego, w wodzie przeznaczonej do pojenia zwierząt oraz paszach.

2017 rok upłynął pod znakiem walki z bardzo groźną chorobą zwierząt, jaką jest afrykański pomór świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii zorganizował i przeprowadził cykl wykładów na temat wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF). Uczestnikami spotkań byli rolnicy oraz przedstawiciele służb (policja, psp). Lekarz weterynarii zwracał uwagę na to, że obydwa wirusy są niezwykle agresywne i szybko atakują zwierzęta. Jednak dla człowieka są całkowicie bezpieczne i w pełni niegroźne.

Streaming z gali - link
baner300x250