A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

AMBASADOR POWIATU ŚREDZKIEGO 2019

W środę, 4 marca br. roku odbyła się uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia Ambasador Powiatu Średzkiego.

 
Celem konkursu jest coroczne uhonorowanie przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych, organizatorów wydarzeń kulturalnych i sportowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz osób fizycznych, szczególnie zasłużonych dla promocji Powiatu Średzkiego w kraju i zagranicą oraz działających na rzecz społeczności powiatu średzkiego. Tytuł „Ambasador Powiatu Średzkiego" został przyznany po raz szesnasty.

Kapituła Konkursu w składzie:
 • Ernest Iwańczuk - Starosta Średzki
 • Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka - Wicestarosta
 • Michał Matelski - Członek Zarządu
 • Agnieszka Król - Członek Zarządu
 • Bogusław Biernat - Członek Zarządu
za rok 2019 przyznała tytuł Ambasadora Powiatu Średzkiego w dziedzinach:
 • Gospodarka
 • Kultura i Sztuka
 • Sport
 • Turystyka
 • Działalność społeczna
 • przyznano także tytuł Honorowy Ambasador Powiatu Średzkiego.
Kapituła Konkursu przyznając tytuł „AMBASADORA POWIATU ŚREDZKIEGO" za rok 2019, w poszczególnych dziedzinach, brała pod uwagę następujące kryteria:
 • nagrody, wyróżnienia i certyfikaty otrzymane w poprzednim roku;
 • współpracę z Powiatem Średzkim przy organizacji różnego typu imprez gospodarczych, kulturalnych lub sportowych;
 • współpracę z Powiatem Średzkim w zakresie profilaktyki prozdrowotnej i rozwoju usług społecznych;
 • podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju edukacji, a także podnoszenia standardów funkcjonowania administracji.
Za rok 2019 tytułem Ambasadora Powiatu Średzkiego zostali wyróżnieni:
 • w kategorii GOSPODARKA tytuł Ambasadora odebrali przedstawiciele firmy POLIPAK sp. z o.o. Firma to lider w produkcji opakowań foliowych. Aktywie uczestniczy w życiu powiatu, od lat współorganizując z samorządami akcję „Sprzątanie Świata”. W roku 2019 firma ufundowała 14 drzew i 600 krzewów do nasadzenia w Środzie Wielkopolskiej. Polipak wspiera Placówkę Wychowawczą w Szlachcinie, z okazji świąt przekazuje podarki dla podopiecznych Domu Pogodnej Jesieni, współpracuje ze szkołami i policją, a także ze średzkim szpitalem.
 • w kategorii KULTURA I SZTUKA wyróżniona została Bożenna Urbańska, prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. W 1985 i 1989 uzyskała mandat posła na Sejm PRL IX i X kadencji. Od 1998 do 2002 zasiadała w radzie powiatu średzkiego I kadencji jako jej wiceprzewodnicząca. Przez blisko 20 lat kierowała Miejską Biblioteką Publiczną w Środzie Wielkopolskiej.   Do kalendarza imprez w bibliotece wprowadziła „czwartki biblioteczne”, podczas których gościli w Środzie Wielkopolskiej wybitni literaci, naukowcy, artyści, politycy czy podróżnicy. Wśród licznych gości znaleźli się m.in. ks. prof. Józef Tischner, ks. Jan Twardowski, Wojciech Żukrowski, Wojciech Siemion, Ludwik Gomolec. Prezes Zarządu Średzkiego Towarzystwa Kulturalnegooraz redaktor naczelna „Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego”. Jest autorką i współautorką wielu pozycji książkowych dotyczących regionu średzkiego, m.in.: Powiat średzki na dawnej i współczesnej fotografii, Ludzie i historia w nazwach ulic Środy Wielkopolskiej, Organiści średzkiej kolegiaty w latach 1851 – 1953, Radość śpiewania – na 125 lecie chóru pw. św. Cecylii, Cmentarz średzki, Historia średzkiej Kolegiaty, Raptularz średzki. Dzięki wielkiemu wysiłkowi i staraniom Bożenny Urbańskiej ukazała się znana wielu mieszkańcom Środy i okolic książka pod redakcją prof. Stanisława Nawrockiego Dzieje Środy Wielkopolskiej.
 • w kategorii SPORT tytuł otrzymała Liwia Chmiel, która w zeszłym roku zdobyła tytułMistrzyni Polski na dystansie 100 m klasykiem na basenie 50 metrów podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Juniorów 17-18 letnich w Drzonkowie oraz mistrzyni i wicemistrzyni Polski podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu Seniorów i Juniorów 17-18 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na zimowych zawodach zdobyła także brąz na dystansie 50 m żabką i ósme miejsce w finale seniorskim.
 • w kategorii TURYSTYKA kapituła konkursu nagrodziła Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przeprowadził transakcję zakupu pałacu w Winnej Górze. Radni sejmiku zdecydowali o zakupie jednej z najznakomitszych atrakcji naszego powiatu i przyległego parku za kwotę 9,5 mln zł. Obiekt jest obecnie oddziałem Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. 1 lipca 2020 r. pałac w Winnej Górze ma stać się samodzielną jednostką. Ekspozycja pałacu będzie promować Wielkopolski Szlak Pracy Organicznej. Jest to nowy projekt Urząd Marszałkowskiego, który ma promować postawy społeczników w XIX wieku podczas „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” - walki o odzyskanie niepodległości. Barokowy pałac w Winnej Górze powstał w latach 1760–1770 staraniem biskupa Teodora Czartoryskiego. W 1807 roku Napoleon nadał Winną Górę wraz z okolicznymi folwarkami generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, który mieszkał tu w latach 1807-1817. Dąbrowski stworzył w pałacu narodowe sanktuarium. Winna Góra po upadku Napoleona stała się ważnym ośrodkiem polskiej myśli narodowej. Bywali tu: Walerian Łukasiński, Ignacy Prądzyński, Józef Zajączek, Aleksander Fredro, Julian Ursyn Niemcewicz, Władysław Syrokomla, Henryk Sienkiewicz oraz Działyńscy z Kórnika, Chłapowscy z Turwi i Raczyńscy z Rogalina. Na początku XX wieku ówczesny właściciel hr. Henryk Mańkowski zdecydował się na jego rozbiórkę i budowę nowej siedziby. W czasie okupacji Hitler ofiarował majątek winnogórski feldmarszałkowi Wilhelmowi Keitlowi- zbrodniarzowi wojennemu, straconemu po procesie norymberskim w 1946 roku. Budynek przetrwał do czasów obecnych. Wokół pałacu znajduje się romantyczny park krajobrazowy. W 1987 roku, w Winnej Górze utworzono Salę Pamięci Generała, która w dwusetną rocznicę powstania ,,Mazurka Dąbrowskiego” uzyskała status muzeum, jako filia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Od lat 90-tych XX wieku posiadłość pozostawała w rękach prywatnych.
 • w kategorii DZIAŁALNOŚC SPOŁECZNA statuetka została przyznana organizatorom Średzkiej Szkoły Cukrzycy. Pomysłodawcą i realizatorem Szkoły jest dr Andrzej Paciorkowski. Organizatorami Szkoły są średzki Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Poradnia Diabetologiczna w Środzie Wlkp. W ramach zajęć Szkoły odbywają się comiesięczne spotkania chorych, ich rodzin i innych zainteresowanych, na których przedstawiana jest wiedza na temat cukrzycy i jej powikłań, sposobów jej zapobiegania, zdrowego trybu życia itd. oraz rozpropagowywane są materiały kompleksowo traktujące wiedzę o cukrzycy, jej rozpoznawaniu, leczeniu i powikłaniach. Odpowiednia wiedza pozwala na wczesne rozpoznanie cukrzycy, jej ustabilizowanie i przeciwdziałanie powikłaniom.
 • statuetka HONOROWY AMBASADOR POWIATU ŚREDZKIEGO została przyznana Zespołowi Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Szkoła powołana została do życia przez Wielkopolską Izbę Rolniczą jako szkoła męska dwuzimowa. Jej otwarcie nastąpiło w dniu 3 listopada 1920 r. Po wojnie szkoła przyjmowała jeszcze różne nazwy:          
 • 1947 - Gimnazjum i Liceum Rolnicze          
 • 1950 - Technikum Hodowlane          
 • 1958 - Państwowe Technikum Rolnicze          
 • 1974 - Powiatowa Szkoła - Centrum Kształcenia Rolniczego          
 • 1976 - Zespół Szkół Rolniczych
Szkoła cały czas się rozwija kształcąc kolejne pokolenia średzian. Obecnie w szkole na 17 kierunkach zawodowych uczy się 560 uczniów. W tym roku szkoła obchodzi jubileusz 100-lecia.
 
Podczas uroczystości marszałek Wojciech Jankowiak wręczył „Odznakę honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” dla Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.
 
Podczas gali goście mieli przyjemność oglądać występ taneczny zespołów Harmonic i Harmonic Mini oraz posłuchać Anity Klepackiej i Kapeli Castle Brass.
 

 

 
 
 
 
 
 
baner300x250