A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

"AMBASADOR POWIATU ŚREDZKIEGO 2016"

Uroczysta gala "Ambasadora", która zgromadziła liczną publiczność odbyła się 23 czerwca w Parku Łazienki w Środzie Wielkopolskiej.Konkurs „Ambasador Powiatu Średzkiego", którego celem jest coroczne uhonorowanie przedsiębiorstw, organizatorów wydarzeń kulturalnych i sportowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz osób fizycznych, szczególnie zasłużonych dla promocji Powiatu Średzkiego w kraju i zagranicą, w  roku 2017 rozstrzygnięty został aż w 8 kategoriach. Tytuł „Ambasador Powiatu Średzkiego" nadawany przez Kapitułę Konkursu, którą stanowi Zarząd Powiatu przyznany został w dziedzinach: gospodarka, kultura i sztuka, sport, turystyka, zdrowie, działalność społeczna, oświata, administracja.

Laureaci tytułu Ambasador Powiatu Średzkiego 2016:
 
  1. Kategoria: GOSPODARKA
 
Wielobranżowy Zakład Usługowo - Handlowy  Meblo - Kompleks,  Strzeszki 12
 
 
W. Z. U. H. Meblo - Kompleks Strzeszki jest prężnie rozwijającą się firmą. Od lat harmonijnie współpracuje z Powiatem Średzkim. Założone w 1983 roku przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyposażenia meblowego przez minione kilkadziesiąt lat działalności udowodniło, że wielkopolska solidność i wysoka jakość to jej główne cechy i atuty.
Wieloletnie doświadczenie w branży, stabilna i wykwalifikowana załoga, a także wysokiej klasy zaplecze techniczne pozwala firmie zrealizować nawet najbardziej zróżnicowane projekty. Oferta przedsiębiorstwa kierowana jest do właścicieli hoteli i apartamentów. Firma produkuje też meble biurowe czy systemy mebli sklepowych. Meblo - Kompleks proponuje rozwiązania od najprostszych, opartych na nieskomplikowanych bryłach, aż po systemy bardziej zaawansowane. Trwający od wielu lat rozwój firmy sprawił, że Meblo - Kompleks jest coraz bardziej znanym producentem wyposażenia meblowego w kraju i zagranicą. Firma stosuje wyłącznie sprawdzone materiały renomowanych producentów płyt meblowych i materiałów drewnopochodnych, dzięki czemu oferuje meble wyłącznie wysokiej jakości, perfekcyjnie wykończone i funkcjonalne. Meblo - Kompleks zbudowała swoją silną pozycję miedzy innymi na precyzyjnie dobranej i wysoko wykwalifikowanej kadrze oraz stosowaniu nowoczesnej technologii, przede wszystkim w oparciu o najnowszej generacji sprzęt obróbczy oraz indywidualnym podejściu do każdego klienta.
 
 
  1. Kategoria: KULTURA I SZTUKA

Piotr Nowak
 
Piotr Nowak mieszka, komponuje i nagrywa w Małoszkach, w gminie Krzykosy. Jest wokalistą i multiinstrumentalistą, który w swojej karierze pracował już z tak znanymi muzykami, jak Robert Chojnacki (artysta solowy, kompozytor) czy Felicjan Andrzejczak (artysta solowy, związany z zespołem Budka Suflera). Piotr Nowak reprezentuje także powiat na największych festiwalach muzycznych w kraju. W 2013 roku brał udział w Sopot TOP of the TOP Festival u boku Rui Carlosa Ferreiry z zespołu Bad Boys Blue. Obecnie jest również właścicielem profesjonalnego studia nagrań ABB-STUDIO oraz założycielem zespołów ABband oraz Headline. W roli wokalisty występuje także w zespole Chojnacki &.
 
 
  1. Kategoria: SPORT
 
Rafał Ratajczak, prezes KS POLONIA Środa
 
 
Pod zarządem Rafała Ratajczaka Klub Sportowy POLONIA osiągnął w zeszłym roku wiele spektakularnych sukcesów. Każda z sekcji Klubu reprezentowała Powiat Średzki na arenie zawodów krajowych i międzynarodowych. Osiągnięcia Polonii nie byłyby możliwe bez prezesa Rafała Ratajczaka, który wspiera Polonię nie tylko organizacyjnie, ale też finansowo. Ci, którzy go znają wiedzą, że zostawił on w Polonii swoje serce. Dzięki m.in. jego pracy możliwe było osiągnięcie wspaniałych sukcesów sportowych Klubu w 2016 roku. Na szczególne uznanie zasługuje najliczniejsza sekcja Polonii - sekcja piłki nożnej - zdobywcy okręgowego Pucharu Polski. Dzięki temu zwycięstwu i przebrnięciu pomyślnie przez następne mecze eliminacyjne poloniści odnotowali kolejny sukces jakim był pierwszy w historii Klubu udział w finale Wojewódzkim Pucharu Polski. Na uwagę zasługują też sukcesy sekcji piłki ręcznej. W 2016 roku po wielu latach nieobecności szczypiorniści zagrali na drugoligowym poziomie, gdzie mieli okazję mierzyć się z naprawdę mocnymi drużynami. Z kolei drużyna juniorów z rocznika 2003 awansowała do finału Wojewódzkich Mistrzostw Wielkopolski.Także hokeiści występowali na najwyższym poziomie rozgrywek krajowych, gdzie zajęli ósme miejsce. Dwóch zawodników, na co dzień występujących w zespole seniorów, Mikołaj Głowacki i Bartek Majek zdobyli srebrny medal Mistrzostw Europy grupy B do lat 18, które odbywały się w Glasgow w Szkocji. Duże sukcesy odnosiła również sekcja biegowa, z trzema wyróżniającymi się zawodnikami: Adamem Koniecznym,  Magdaleną Lewandowską i Jackiem Hańczykiem. Oprócz sukcesów indywidualnych średzcy biegacze odnosili także sukcesy drużynowe. Z kolei do największego zeszłorocznego osiągnięcia sekcji szachowej należy zaliczyć Mistrzostwo Wielkopolski Juniorów do lat 9 w szachach klasycznych Jasia Skrzypińskiego. W XVI Międzynarodowym Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna w kategorii do lat 10 Jasiu Skrzypiński zajął pierwsze miejsce, a Marcin Ratajczak drugie. Ci sami zawodnicy pomyślnie przebrnęli przez eliminacje i zakwalifikowali się na Mistrzostwa Polski Juniorów,  które odbędą się w 2017 roku. Sukcesy odnosiła także sekcja kartingowa. Jej przedstawiciel - Jakub Szablewski w Mistrzostwach Polski Młodzików rozegranych na Torze Poznań został Mistrzem Polski. Natomiast kolarze KS Polonii udanie rywalizowali w 4 etapowym 57 Ogólnopolskim Małym Wyścigu Pokoju. W drużynowej klasyfikacji Poloniści zajęli wysoką 9 lokatę. Osiągnięcie powyższych sukcesów nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania prezesa Rafała Ratajczaka.
 
  1. Kategoria: TURYSTYKA

Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana"
 
Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana" zostało założone w 2007 roku i  obecnie zrzesza 32 członków. Celem statutowym Stowarzyszenia jest tworzenie warunków do ochrony, utrzymania oraz rozwoju w Polsce lokalnych wąskotorowych kolei. Ponadto Stowarzyszenie ma na uwadze popularyzację tradycji oraz historii kolei wąskotorowych w ogóle, a istniejącej na terenie Powiatu Średzkiego w szczególności. Celem Stowarzyszenia jest także działalność oświatowo - edukacyjna w  interesujących Stowarzyszenie dziedzinach. Od 1 sierpnia 2015 roku Towarzystwo zarządza mieniem Średzkiej Kolei Powiatowej. W ramach swojej działalności organizuje przejażdżki zabytkową Średzką Koleją Powiatową.  Kolejka kursuje na 14 kilometrowej trasie łączącej Środę Wielkopolską z  Zaniemyślem. Pozwala poczuć klimat dawnej kolei. Średzka ciuchcia podczas niedzielnych przejazdów umożliwia zwiedzanie, aktywny wypoczynek oraz relaks w  przepięknych okolicach Zaniemyśla. Możliwy jest przejazd w wagonach krytych osobowych oraz plenerowych (pozbawionych szyb). W wagonie bagażowym można za darmo przewieźć rowery. Na stacjach w Środzie oraz Zaniemyślu mieszczą się izby pamięci poświęcone historii kolejnictwa. Nie lada atrakcją dla dzieci jest także przejazd drezyną ręczną lub spalinową.
Członkowie Towarzystwa pracujący przy każdym pociągu planowym jako wolontariusze  z przyjemnością opowiadają o historii kolejki oraz wyjaśnią wszelkie tajniki jej funkcjonowania. W roku 2016 zorganizowali imprezy tematyczne: "Pociąg do Niepodległości", "Katarzynka - Dzień Kolejarza", czy "Mikołajki". Towarzystwo podejmuje też szereg działań inwestycyjnych. Obecnie w trakcie naprawy głównej znajduje się parowóz Px48-1756, wagon osobowy kryty i jeden wagon plenerowy. Równolegle trwa punktowa wymiana 500 szt. podkładów kolejowych na całej linii do Zaniemyśla.
 
  1. Kategoria: ZDROWIE
 
Oddział Ginekologiczno - Położniczy w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego  
Sp. z o.o.

Oddział Ginekologiczno - Położniczy mieści się na I piętrze nowo wybudowanego skrzydła Szpitala. Na 25-łóżkowym oddziale pracuje wykwalifikowany personel medyczny, w tym 8  lekarzy, 15 położnych, pielęgniarka i sekretarka medyczna. Koordynatorem Oddziału jest lek. med.  Mariusz Działak, a położną oddziałową Grażyna Standera. Oddział posiada 3 oddzielne sale porodowe z osobnymi węzłami sanitarnymi. Matki po porodzie przebywają razem z dziećmi w systemie rooming-in. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość pobytu osoby towarzyszącej w pokoju rodzinnym przez cały czas hospitalizacji pacjentki. Na oddziale ginekologicznym prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne chorób żeńskiego narządu rodnego. Większość operacji wykonywana jest mało inwazyjnymi metodami endoskopowymi. Ponadto wykonuje się też operacje w  zaburzeniach statyki narządu rodnego oraz w wysiłkowym nietrzymaniu moczu przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Na oddziale diagnozuje się i leczy ciężarne, które wymagają hospitalizacji ze względu na nieprawidłowy przebieg ciąży.  Oddział współpracuje ściśle z Instytutem Ginekologii i Położnictwa o wyższym stopniu referencji w Poznaniu, co gwarantuje ciągłość opieki na najwyższym poziomie. Przy szpitalu działa Szkoła Rodzenia, która podczas prowadzonych zajęć wzbogaca wiedzę przyszłych rodziców i przygotowuje do porodu. Prowadzona jest także Poradnia Ginekologiczno - Położnicza, która zajmuje się leczeniem ambulatoryjnym oraz profilaktyką. Sympatyczny, oddany chorym zespół lekarski i położniczy to ludzie z  doświadczeniem, entuzjastycznie nastawieni do swojej pracy. Organizacja oddziału zapewnia chorym powrót do zdrowia w godnych warunkach oraz ciepłej i życzliwej atmosferze. Oddział cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród ciężarnych, rodzących jak i ze schorzeniami ginekologicznymi, o czym świadczy ciągły wzrost ilości hospitalizowanych pacjentów.
Liczba pacjentów na oddziale:
2013 - 1643 pacjentów i 528 porodów
2014 - 1694 pacjentów i 600 porodów
2015 - 1752 pacjentów i 613 porodów
2016 - 1860 pacjentów i 746 porodów
 
  1. Kategoria: DZIAŁALNOŚC SPOŁECZNA
 
17 jednostek OSP z terenu powiatu średzkiego (Dominowo, Murzynowo Kościelne, Krzykosy, Pięczkowo, Witowo, Sulęcin, Sulęcinek, Murzynowo Leśne, Miąskowo, Nowe Miasto nad Wartą, Klęka, Brodowo, Mączniki, Koszuty, Zaniemyśl, Czarnotki, Kępa Wielka)
 
 
W Powiecie Średzkim aktywnie działa 17 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które zrzeszają 1083 druhów - strażaków. Siedem jednostek włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ochotnicza Straż Pożarna to stowarzyszenie do którego przynależność jest dobrowolna. Wiele z nich założonych zostało jeszcze w XIX wieku. Tradycja przynależności do braci strażackiej sięga wcześniejszych pokoleń. Do OSP należeli pradziadkowie, dziadkowie, ojcowie a teraz ich synowie i także ich dzieci. Członkami straży pożarnej są nie tylko panowie, ale również i panie. Na sztandarach jednostek widnieje hasło "Bogu na chwałę - ludziom na ratunek". Hasło to jest niezwykle wymowne i jest mottem działania druhów - strażaków. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w 2016 roku uczestniczyły w 459 różnego rodzaju akcjach na terenie naszego powiatu. Wspólnie ze strażakami z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej, druhowie ochotnicy uratowali mienie o wartości ponad 5 milionów złotych. Gaszenie pożarów to około 1/3 ogólnej ilości zdarzeń w jakich uczestniczą strażacy. Znaczna liczba zdarzeń to wypadki komunikacyjne. Jednak działalność strażaków to nie tylko udział w ochronie przeciwpożarowej i w ratownictwie, ale również sport, edukacja i wychowanie oraz kultura, co ma niezwykle duże znaczenie dla społeczności lokalnych. Remizy strażackie na terenie wiejskim są często centrum życia kulturalnego i integracji społeczności wiejskich. Żadna większa uroczystość świecka i religijna nie może odbyć się bez udziału druhów - strażaków i orkiestry dętej. Utrzymanie i wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej należy do zadań własnych samorządów Gmin. Burmistrz Miasta Środa i Wójtowie Gmin z terenu powiatu średzkiego, rozumiejąc znaczenie ochotniczej straży pożarnej dla bezpieczeństwa mieszkańców, wielką wagę przywiązują do organizacji i wyposażenia jednostek w nowoczesny sprzęt i pojazdy gaśnicze. Również samorząd Powiatu Średzkiego wspiera działalność straży pożarnej poprzez wsparcie finansowe wyposażenia jednostek.
 
  1. Kategoria: OŚWIATA
 
ŚRODA XXI spółka z o.o. za stworzenie systemu opieki przedszkolnej
 
 
Przedszkola i żłobki prowadzone przez Spółkę Środa XXI Sp. z o.o. cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością. Spółka nie dość, że nie ma żadnych problemów z naborem do swoich placówek, musi otwierać kolejne filie ze względu na rosnący popyt.
Spółka Środa XXI w 2016 roku prowadziła cztery niepubliczne przedszkola oraz  jeden niepubliczny żłobek:
- Kasztanowy Ogród
- Osiedlowe Skrzaty
- Koniczynka
- Krasnal Hałabała
- Żłobek Krasnal Hałabała
Łącznie w jej przedszkolach dostępnych było ok. 700 miejsc  dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat, a w żłobku - 74 miejsca.
Przedszkola zlokalizowane są  w atrakcyjnych miejscach w Środzie, a dzieci mają do dyspozycji piękne, bezpieczne i w pełni wyposażone ogródki przedszkolne. Placówki prowadzone przez Spółkę przyjmują również dzieci z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, dzieci z autyzmem, wszystkie dzieci - bez względu na ich możliwości, zdolności, ograniczenia, potrzeby czy indywidualne predyspozycje. Przedszkola prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, na co dzień pracującą z dziećmi z różnorodnymi problemami rozwojowymi. Specjaliści są certyfikowanymi terapeutami, między innymi metody behawioralnej. Nauczyciele prowadzą zajęcia terapeutyczne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju: m.in. terapię integracji  sensorycznej, terapię logopedyczną, terapię ręki, terapię autyzmu, neurologopedię. Opłata w przedszkolach jest taka sama jak w przedszkolu publicznym. Rodzice nie płacą więc za pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w placówce, a każda następna godzina kosztuje tylko 1zł. Dodatkowo rodzice posiadający kartę Wielgachnej Famuły otrzymują 50% zniżki na opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu. Spółka od paru lat korzysta z dofinansowania z programu MALUCH z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, dzięki któremu opłata za pobyt dziecka w żłobku jest pomniejszona o kwotę dofinansowania. W roku 2016 opłata za pobyt była zmniejszona o 200,24 zł. (rodzice zamiast płacić 400zł płacili 199,76 zł). Środa XXI jest otwarta na nowe wyzwania i zapewnienie każdemu dziecku miejsca w przedszkolu i żłobku. Dowodem tego jest otwarcie nowej filii przedszkola Kasztanowy Ogród przy ul. Szarytek 2 i utworzenie nowego żłobka dla kolejnych 20 dzieci, wynikające z likwidacji prywatnego przedszkola i pilnej potrzeby zaopiekowania się  uczęszczającymi tam dziećmi. Przedszkola prowadzone przez  Spółkę  Środa XXI są także współorganizatorami Dni Świadomości Autyzmu. W przedszkolach organizowane są olimpiady sportowe, turnieje karate, festyny etc. Dzięki stworzonemu przez Środa XXI Spółka z o.o. systemowi opieki przedszkolnej rodzice (szczególnie kobiety) dzieci mogą wcześniej wrócić na rynek pracy, co przekłada się na także na wzrost rozwoju gospodarczego naszego regionu.
 
 
  1. Kategoria: ADMINISTRACJA
 
Maria Bochyńska Sekretarz Powiatu
 
Maria Bochyńska, Sekretarz Powiatu Średzkiego, to osoba szczególnie zasłużona, która swoim zaangażowaniem przyczyniała się do sprawnego funkcjonowania i rozwoju  Powiatu Średzkiego. Pracę w administracji publicznej rozpoczęła 1 października 1990 roku jako Kierownik Oddziału Organizacyjnego w Urzędzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej.  Do jej głównych obowiązków należało kierowanie i nadzór nad całokształtem pracy Oddziału oraz współdziałanie ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi w celu zapewnienia sprawnego i prawidłowego funkcjonowania Urzędu. W wyniku zmian ustrojowych, które nastąpiły z dniem 1 stycznia 1999 roku - rozpoczęła pracę na stanowisku Kierownika Wydziału Organizacji i Nadzoru w Starostwie Powiatowym w Środzie. Współtworzyła wówczas od podstaw strukturę Starostwa oraz wszelkie regulaminy i przepisy regulujące funkcjonowanie Starostwa i Powiatu Średzkiego. Kompetencje oraz zaangażowanie Pani Bochyńskiej zostały docenione i uchwałą Rady Powiatu Średzkiego z dnia 19 grudnia 2002 roku została powołana na stanowisko Sekretarza Powiatu Średzkiego. Pełniąc tę funkcję jest jednocześnie Kierownikiem Wydziału Organizacyjnego i Inwestycji. Do jej zadań poza kierowaniem i nadzorowaniem pracy wydziału, należy między innymi  podejmowanie licznych działań zapewniających sprawne funkcjonowanie Starostwa, nadzorowanie procesu informatyzacji, zakupu środków trwałych, remontów oraz opracowywanie projektów zamian Regulaminu Organizacyjnego, opiniowanie pod względem merytorycznym regulaminów bądź statutów innych jednostek, koordynowanie prac związanych z organizacją posiedzeń zarządu,  udział w posiedzeniach zarządu oraz nadzorowanie wykonania decyzji Zarządu, a także koordynowanie prac dotyczących przygotowania i wnoszenia pod obrady Rady projektów uchwał.  Maria Bochyńska nadzoruje również przestrzeganie zasad ochrony danych osobowych w Starostwie, pełniąc funkcję Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Jest przedstawicielem Powiatu Średzkiego w Wielkopolskim Ośrodku Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. W czasie 27 - letniej pracy w administracji samorządowej dała się poznać jako człowiek szczególnie odpowiedzialny za sprawy urzędu i pracowników. W swoich działaniach zawsze kieruje się przejrzystością i dlatego szczególnie kładzie nacisk na transparentność działań nie tylko pracowników Starostwa, ale również Rady Powiatu Średzkiego, dzięki temu Starostwo otrzymało w roku 2007 certyfikat programu „Przejrzysta Polska". Maria Bochyńska była wówczas Przewodniczącą Zespołu, który przeprowadzał audyt w ramach tej akcji. Dzięki inicjatywie i wielkiemu zaangażowaniu Pani Sekretarz, nastąpiła wówczas między innymi weryfikacja funkcjonowania Biuletynu Informacji Publicznej, a także opracowano zakres usług świadczonych w samorządzie oraz stworzono program współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Fot. Barbara Kołodziej
 
baner300x250