Członkowie frakcji CDU - FDP w powiecie średzkim

W dniach 29 marca – 01 kwietnia w powiecie średzkim gościli przedstawiciele frakcji CDU - FDP. Ich wizyta odbyła się w ramach współpracy powiatu z miastem Hoyerswerda. Wizytę zorganizowało Biuro Współpracy Polsko - Niemieckiej.

Frakcja CDU - FDP to koalicja Unii Chrześcijańsko – Demokratycznej (CDU) i Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), która sprawuje władzę w Saksonii oraz w Wolnym Mieście Hoyerswerda (czyli mieście na prawach powiatu - takim jak Poznań, Ostrów czy Leszno), współpracującym z powiatem średzkim.

Szesnastu niemieckich gości rozpoczęło swoją wizytę od czwartkowego spotkania ze Starostą Średzkim Piotrem Piekarskim i Wicestarostą Jerzym Leporowskim. W piątek zwiedzili budynek Starostwa oraz Urzędu Miejskiego. Duże wrażenie wywarła na nich bliska współpraca tych dwóch urzędów oraz przyjazne stosunki między Starostą i Burmistrzem. Przy okazji wizyty w urzędzie goście z Hoyerswerdy spotkali się z delegacją z Hennigsdorf, która w tym samym czasie odwiedziła nasze miasto.

Następnie niemieccy goście odwiedzili średzkie firmy: Zakład Ceramiki Sanitarnej „Hybner”, Homag Machinery i Homag Polska, Aquaform oraz Jordan Matcon. Wszyscy byli pod wrażeniem zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologii, stosowanych w tych firmach.

W programie wizyty przewidziano czas nie tylko na politykę i biznes – nasi goście mieli również okazję podziwiać najpiękniejsze zabytki naszego regionu: zwiedzili starówkę w Środzie, Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie,
a także Stare Miasto w Poznaniu.

Goście z Niemiec, którzy doskonale czuli się w naszym powiecie, bardzo pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę. Daje to realne perspektywy dalszych, intensywnych kontaktów w ramach wymiany młodzieży oraz grup sportowych, szczególnie dzieci z terenów wiejskich (m.in. grup piłkarskich ze średzkich LZS-ów).