Uroczyste pożegnanie Nadburmistrza Hoyerswerdy Horsta-Dietera Brähmiga

Dnia 30 października 2006 w uroczystości pożegnalnej nadburmistrza miasta Hoyerswerda uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Średzkiego: wicestarosta średzki - Julian Kempa, sekretarz powiatu - Maria Bochyńska, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu - Radosław Tomczak oraz kierownik Biura Współpracy Polsko - Niemieckiej - Magdalena Dembinska.

Oficjalną część pożegnalną poprzedziło otwarcie o godz. 10.00 tzw. „ściany pamiątkowej” w sali posiedzeń w Nowym Ratuszu, na której, przy zdobionym herbie miasta, umieszczono portrety byłych burmistrzów, w tym między innymi pana Brähmiga. Była to niespodzianka dla pana Brähmiga, przygotowana przez Pana Skorę - nowego nadburmistrza, a zainicjowana przez pana Schrötera - szefa urzędu i długoletniego współpracownika odchodzącego na emeryturę nadburmistrza.

Podczas tej uroczystości delegacja z Polski złożyła gratulacje nowemu nadburmistrzowi, panu Stefanowi Skorze, który wyraził chęć kontynuowania projektu współpracy z Powiatem Średzkim i złożenia oficjalnej wizyty w Środzie Wlkp.

W godzinach popołudniowych, w Lausitzhalle, w uroczystości pożegnania nadburmistrza Brähmiga wzięło udział ok. 500 osób. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji i związków lokalnych, delegacje zaprzyjaźnionych miast i gmin oraz przedstawiciele władz landu Saksonia.

Na szczególną uwagę zasługiwała mowa pożegnalna wygłoszona przez panią wicepremier Saksoni - Elmę Orsz, która podkreśliła szereg zasług pana Brähmiga na rzecz rozwoju organizacji kulturalnych i młodzieżowych, wspominając nadburmistrza jako osobę otwartą i tolerancyjną.

Na zakończenie głos zabrał ustępujący, po dwunastu latach sprawowania urzędu nadburmistrza, pan Brähmig, który podsumowując swoją działalność za sukces uznał nawiązanie kontaktów z miastami partnerskimi Dillingen i Heinersreuth oraz Powiatem Średzkim. W swoim wystąpieniu pan Brähmig szczególnie podkreślił współpracę z Powiatem Średzkim, nawiązaną w kwietniu bieżącego roku, która jest bardzo aktywna i przynosi najwięcej efektów na gruncie kultury i sportu młodzieży obu regionów.