Wizyta przedstawiciela władz niemieckiego miasta Hoyerswerdy w powiecie średzkim

Dnia 1 grudnia 2006 odbyło się w Starostwie Powiatowym w Środzie Wlkp. spotkanie Dyrektora Urzędu Miasta Hoyerswerdy, Jürgena Schrötera, z nowo wybranymi przedstawicielami władz Powiatu Średzkiego – starostą, Piotrem Piekarskim, oraz wicestarostą, Jerzym Leporowskim. W spotkaniu uczestniczyli także: Iwona Rutkowska – Krause, Kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu, Magdalena Dembińska, Kierownik Biura Współpracy Polsko – Niemieckiej, oraz Radosław Tomaczak, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Jürgen Schröter przedstawił wstępny projekt współpracy na nadchodzący rok oraz omówił dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia. Przy okazji szef urzędu w Hoyerswerdzie wyraził swoje stanowisko, dotyczące dalszej współpracy, podkreślając znaczenie założonego w październiku tego roku Biura Współpracy Polsko – Niemieckiej, jako miejsca koordynacji wszystkich przedsięwzięć i jednostki wspomagającej współpracę pomiędzy powiatem średzkim i miastem Hoyerswerdą. Podczas rozmowy omówiono sytuację społeczno – gospodarczą obu regionów. Starosta wskazał na duże osiągnięcia władz średzkich w zakresie wspierania inwestycji zagranicznych.

Wcześniej wyrażane życzenie strony niemieckiej, dotyczące włączenia do współpracy miasta Środa Wlkp., znalazło akceptację Starosty, który zapewnił, że gmina zostanie włączona w realizację projektów kulturalnych, sportowych i gospodarczych, organizowanych w ramach wymiany polsko – niemieckiej. Zarówno strona niemiecka jak i polska były zgodne co do konieczności kontynuowania i wspierania przedsięwzięć przyczyniających się do zbliżenia kultur obu narodów.

Oficjalny termin spotkania Nadburmistrza Hoyerswerdy, Stefana Skory, Starosty Średzkiego, Piotra Piekarskiego, i Burmistrza Środy Wlkp., Wojciecha Ziętkowskiego, nie został jeszcze dokładnie określony, wiadomo jedynie, że spotkanie planowane jest na początek roku 2007.