Wizyta Starosty Piotra Piekarskiego w Hoyerswerdzie.

Starosta Średzki, pod koniec czerwca, wziął udział w uroczystych obchodach 100-lecia urodzin Konrada Zuse - honorowego obywatela Hoyerswerdy, wynalazcy i twórcy pierwszego komputera binarnego.

Muzeum im. K. Zuse w HoyerswerdzieMiasto Hoyerswerda w roku 2010 świętuje 100-lecie urodzin Konrada Zuse, swojego honorowego obywatela. Konrad Zuse na całym świecie uznawany jest za wynalazcę i twórcę pierwszego komputera binarnego.

Zuse był inżynierem, ale nie inżynierem elektronikiem, ukończył bowiem inżynierię wodno-lądową na Politechnice Berlińskiej. Genialny wynalazca zaprojektował komputer Z3, zaawansowaną maszynę, uznawaną obecnie za pierwszy w pełni użyteczny, automatyczny komputer cyfrowy. Konrad Zuse jest uznawany przez informatyków za najbardziej godnego podziwu i szacunku pioniera komputeryzacji.

Uroczysta gala

Starosta Piotr Piekarski wraz z delegacją uczestniczył pod koniec czerwca w świętowaniu rocznicy urodzin tego wybitnego, niemieckiego twórcy. Pan Starosta, przebywając w Hoyerswerdzie miał okazję uczestniczyć w  pięknej części artystycznej, obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą Konradowi Zuse oraz  wystawę obrazującą dokonania słynnego inżyniera.

Starosta zwiedził także szkołę średnią, której absolwentem był Konrad Zuse. Delegacja była również w Muzeum Komputeryzacji, które imponuje ciekawymi eksponatami i wzbudza duże zainteresowanie zwiedzających.

Starosta Piotr Piekarski brał udział  w spotkaniach roboczych z władzami Hoyerswerdy, podczas których strona niemiecka okazywała swoje zadowolenie z poziomu kontaktów z powiatem średzkim. Niemieccy przyjaciele naszego powiatu dziękowali młodzieży z Polski za udział w zawodach sportowych organizowanych w ich mieście, wyrażali także zadowolenie z kontaktów ze Starostwem.

Starosta Średzki, dziękując za serdeczne przyjęcie, zaprosił przedstawicieli Hoyerswerdy  do Środy Wlkp. na Ogólnopolski Festiwal Wokalno-Instrumentalny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, który odbędzie się na początku sierpnia. Zapewnił także, że powiat średzki dołoży wszelkich starań, aby kontakty, jakie nawiązaliśmy, dotyczyły nie tylko edukacji, kultury i sportu, ale także innych dziedzin. Piotr Piekarski wręczył władzom miasta drobne upominki i publikacje o naszym powiecie, przygotowane przez Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu w języku niemieckim.